
27.01.2016 r. dwunastoosobowa grupa uczniów z klasy II i III Gimnazjum nr 5 w Raciborzu pojechała w raz z opiekunami p. A. Dąbkowską i p. J. Brzeziną do Rybnika na rozgrywki Ligi Szkolnej w Tchouckballu. W rozgrywkach przeprowadzanych w tym dniu w Zespole Szkół Budowlanych brały udział 3 drużyny szkół ponadgimnazjalnych.Nasi uczniowie obserwowali mecze, taktykę gry i sposób sędziowania nowej gry drużynowej uprawianej od niedawna w G 5.
Uczniowie ZSB z Rybnika (ci sami, którzy w czerwcu ubiegłego roku, zaproszeni przez Gimnazjum nr 5 prezentowali tę grę na Gimnazjadzie, odbywającej się na Hali Rafako) w przerwach między meczami rozgrywali z naszymi uczniami krótkie fragmenty gry (np. atak na bramkę po podaniu partnera).
Po zakończonych rozgrywkach pani Gabriela Gurgul (trener tchouckballu – nauczyciel ZSB) przeprowadziła specjalnie dla naszej młodzieży 1,5 godzinny trening. W czasie treningu zawodnicy poznawali różne techniki łapania i podawania piłki, sposoby oddawania rzutów na bramkę i proste elementy taktyczne gry. Początki były trudne i nie wszystko wychodziło tak jakby chcieli, ale efekty ich pracy pod kierunkiem fachowca były widoczne w czasie przeprowadzanej gry – akcje były coraz bardziej przemyślane i skuteczne.
Dziękujemy pani trener za zaproszenie na te zawody i za trening, który przeprowadziła dla naszych uczniów. Było to dla nich wspaniałe przeżycie, tchuckball pochłonął ich całkowicie. Gramy na lekcjach i na zajęciach dodatkowych. To wspaniała gra, pozbawiona agresji i skupiająca się na pracy zespołowej, pozwalająca jednak na zaprezentowanie indywidualnych umiejętności. Dziękujemy Rybnikowi i zapewniamy, że już niedługo nasza drużyna przyjedzie do nich na swój pierwszy mecz.




![Ziołowe sekrety w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Ziołowe sekrety w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ziola-biblioteka.jpg)
![Superbohaterowie i emocje, czyli komiksowe ferie w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-biblioteka-szymon-teluk.jpg)
![Młodzi czytelnicy z Raciborza na spektaklu „Tuwim dla dzieci” [ZDJĘCIA] Młodzi czytelnicy z Raciborza na spektaklu „Tuwim dla dzieci”](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-biblioteka-raciborz.jpg)



![Trwa modernizacja minizoo w Arboretum Bramy Morawskiej [ZDJĘCIA] Trwa modernizacja minizoo w Arboretum Bramy Morawskiej](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/minizoo-raciborz-arboretum-1.jpg)

![Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK [ZDJĘCIA] Węgiel w roli głównej podczas warsztatów w RCK](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/ferie-zimowe-rck-rysunek-25.jpg)

![Seniorzy w centrum uwagi. Polsko-czeskie seminarium w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] BIBLIOTEKA NIE oGRANICzA Karwina](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/BIBLIOTEKA-NIE-oGRANICzA-Karwina.jpg)




![Hałas, śmieci i zniszczenia. List do Redakcji oraz komentarz właścicielki „Końca Świata” – AKTUALIZACJA [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/przystanek-kulturalny-koniec-swiata-2-1.jpg)
![Za oknem śnieg a u nas wiosennie i kolorowo, czyli Dzień Ziemi w G 5 [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2017/05/w2-218x150c.jpg)
![Uczennice Gimnazjum nr 5 laureatkami wojewódzkich eliminacji konkursu Poznajemy Ojczyznę [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/p2-1-218x150.jpg)
![Wolontariusze z Gimnazjum nr 5 rozdawali żonkile [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2017/04/IMG_9008-218x150c.jpg)






![Mali Odkrywcy Sztuki pożegnali karnawał kolorowym balem [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/02/mali-odkrywcy.jpg)