20 marca rudzka wąskotorówka proponuje niezwykły przejazd trasą łączoną, 12 kilometrów. Czas podróży to około 1,5 godziny z przystankiem nad rzeką gdzie odbędzie się obrzęd Topienia Marzanny.
Marzanna, Mora, Morana, Morena, Marena, Śmiertka, Śmierć, Śmiercicha-słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć.
Marzanna to również nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą palono lub topiono, aby przywołać wiosnę. Topienie Marzanny przybiera różne formy. Zwykle jest to kukła wykonana ze słomy, ubrana w strój lokalny lub łachmany. Owa kukła jest wyprowadzana poza miejscowość przy śpiewie okolicznościowych piosenek. W niektórych regionach, m.in. w Gliwickim i Raciborskiem za dziewczętami niosącymi Marzannę szli chłopcy niosący jej męski odpowiednik, Marzanioka.
Współcześnie często interpretuje się Marzannę jako personifikację zimy, której utopienie symbolicznie kończy tę porę roku, przywracając do życia naturę.
Obrzęd Topienia Marzanny zaczynamy na naszej stacji przejazdem do Stanicy w towarzystwie Marzanny. W drodze usłyszymy legendy i ciekawostki na temat tego obrzędu. Opowieści będą przeplatane odpowiednimi przyśpiewkami przy akompaniamencie gitary. Ze Stanicy udamy się do Paproci z przystankiem przy rzece Rudce w celu dopełnienia rytuału.
Wszyscy którzy zakupią bilet na przejazd będą mogli skorzystać z ogniska, upiec na nim przyniesione potrawy i podzielić się wrażeniami z podróży.
Dnia 20.03.2016 roku proponujemy niezwykły przejazd trasą łączoną, 12 kilometrów, czas podróży około 1,5 godziny z przystankiem nad rzeką gdzie dokonamy obrzędu Topienia Marzanny.
Trasa przejazdu zacznie się w Rudach, następnie pojedziemy do Stanicy, do Paproci i powrót do Rud.
Ceny biletów na trasę Rudy-Stanica-Paproć-Rudy:
Bilet normalny- 25zł
Bilet ulgowy- 15zł
Bilet rodzinny- 60zł (bilet rodzinny przysługuje dwóm osobom dorosłym i dwójce dzieci od 3 do 18 lat)
Przejazdy planowany o godzinie 12.30 i 15.00.
publ. /ps/