Radni piszą do rządu. „Popieramy kanał i zbiornik”

Rady Miasta Racibórz poprze koncepcję budowy kanału Odra – Dunaj oraz zmiany przeznaczenia zbiornika Racibórz Dolny. Gotowa jest już treść pisma do premier Beaty Szydło w tej sprawie.

Stanowisko Rady Miasta Racibórz w sprawie poparcia koncepcji budowy kanału Odra – Dunaj oraz zmiany przeznaczenia zbiornika Racibórz Dolny.

- reklama -

W ostatnim okresie media, samorządowcy, niektóre grupy społeczne i polityczne podnoszą kwestię zmiany przeznaczenia budowanego zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny z suchego na wielofunkcyjny; wykorzystania go między innymi jako część korytarza wodnego Łaba – Odra – Dunaj, a także rezerwuaru wody dla żeglugi na Odrze i bezpieczeństwa hydrologicznego. Zbiornik taki pozwoli zarządzać bezpieczeństwem zarówno w przypadku zagrożenia powodziowego, jak i w przypadku suszy.

Informacje te, jak również trwająca budowa zbiornika, wywołują wiele emocji w naszej lokalnej społeczności. Podnoszone są miedzy innymi kwestie bezpieczeństwa mieszkańców Raciborza, szans na rozwój naszego miasta, poziomu wód gruntowych, jak również te dotyczące walorów żeglugowych i turystycznych.

 

 

Dnia 24 lutego 2016 r. w Raciborzu odbyła się sesja Rady Miasta poświęcona sprawom budowy zbiornika „Racibórz Dolny”. W sesji uczestniczył również przedstawiciel Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, który przedstawił wstępne plany działania ministerstwa w zakresie przygotowania analiz, oceny oddziaływania na środowisko oraz innych dokumentów, które pozwolą podjąć ewentualną decyzję w sprawie budowy kanału i rozszerzenia funkcjonalności zbiornika „Racibórz Dolny”. W trakcie dyskusji Radni Miasta Racibórz, jak również przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz użeglownienia rzeki Odry, pozytywnie odnieśli się do zamierzeń Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w kwestii budowy kanału i zmiany funkcjonalności zbiornika.

Pragniemy poinformować Panią Premier, że Miasto Racibórz w pełni popiera koncepcję budowy wodnego korytarza na odcinku Łaba – Odra – Dunaj i jest głęboko zainteresowane dalszym rozwojem wydarzeń, idących w kierunku przyjęcia projektu i rozpoczęcia jego realizacji.

Jako władze Raciborza podjęliśmy konkretne działania, dokonując odpowiednich zapisów w „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Raciborza” przyjętym Uchwałą Nr XXXVIII/ 575/2009 Rady Miasta Racibórz z dnia 30 grudnia 2009 r.

W Studium w Rozdziale 7 „Zasady ochrony środowiska i jego zasobów, ochrony przyrody, krajobrazu kulturowego – obszary i obiekty” wprowadzono następujący zapis: „W granicach administracyjnych miasta przyjmuje się za priorytetowe działania w odniesieniu do systemu wód powierzchniowych związanych z budową polskiego odcinka kanału Odra – Dunaj realizowanego w trybie przepisów odrębnych”. Należy przy tym podkreślić, że w oparciu o Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego realizowane są nowe edycje planów miejscowych oraz ich zmiany.

Mamy nadzieję, że gminy położone w dorzeczu Odry z chwilą zakończenia budowy kanału Łaba – Odra – Dunaj będą dysponować dużo większym potencjałem rozwojowym niż obecnie. Dla lokalnego przemysłu powstaną nowe możliwości współpracy z podmiotami gospodarczymi w Europie Środkowej. Zarówno kanał, jak i zbiornik Racibórz Dolny poprawi ochronę przeciwpowodziową w całym dorzeczu górnej i środkowej Odry, a więc nie tylko w naszym mieście, ale także w innych większych ośrodkach, jak Opole czy Wrocław.

W konsekwencji dalsze odsuwanie terminu zakończenia trwającej już inwestycji jest przedłużeniem zagrożenia powodzią dla setek tysięcy mieszkańców południowej Polski.

 

Pismo adresowane jest do premier Beaty Szydło. Uchwałę przekazuje się do wiadomości:
1) Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej – Panu Andrzejowi Dudzie.
2) Marszałkowi Sejmu – Panu Markowi Kuchcińskiemu.
3) Marszałkowi Senatu – Panu Stanisławowi Karczewskiemu.
4) Ministrowi Rozwoju- Panu Mateuszowi Morawieckiemu.
5) Ministrowi Spraw Zagranicznych – Panu Witoldowi Waszczykowskiemu.
6) Ministrowi Środowiska – Panu Janowi Szyszko.
7) Ministrowi Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej – Panu Markowi Gróbarczykowi.
8) Ministrowi Infrastruktury i Budownictwa – Panu Andrzejowi Adamczykowi.
9) Prezesom partii parlamentarnych oraz przewodniczącym klubów parlamentarnych.
10) Parlamentarzystom z okręgu wyborczego nr 30 do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej.
11) Wojewodzie Śląskiemu – Panu Jarosławowi Wieczorkowi.
12) Marszałkowi Województwa Śląskiego – Panu Wojciechowi Saługa.
13) Staroście Raciborskiemu, Wójtom, Burmistrzom Powiatu Raciborskiego.

 

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj