Coraz więcej małych i średnich przedsiębiorstw w KSE

Firmy z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw (MŚP), w większości o polskim kapitale, stanowią już blisko 40% inwestorów w największej polskiej strefie ekonomicznej. Ich zainteresowanie inwestycjami gwałtownie rośnie.

 

- reklama -

 

 

Paradoksalnie to nie efekt wyższych niż dla dużych inwestorów ulg podatkowych, a rezultat przygotowanych specjalnie dla tej grupy przedsiębiorców, skrojonych na ich miarę i dobrze zlokalizowanych działek inwestycyjnych oraz dostępu do wykwalifikowanych pracowników.

Analiza przeprowadzona kilka lat temu przez zarząd katowickiej strefy wykazała, że kierujący małymi i średnimi firmami przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w strefie ekonomicznej na pierwszym miejscu biorą pod uwagę lokalizację i optymalny rozmiar terenu pod inwestycję, co przekłada się również na jego cenę, oraz jego dobre skomunikowanie. Kolejnym istotnym kryterium przy podejmowaniu decyzji o inwestycji w strefie ekonomicznej okazała się dostępność dobrze wykwalifikowanych pracowników, a dopiero później  pomoc publiczna, w postaci zniżek podatkowych, mimo faktu, że są one większe dla małych i średnich przedsiębiorstw niż dla dużych graczy. Nie bez znaczenia dla inwestorów pozostaje również jakość i sprawność obsługi przy całym projekcie ze strony specjalistów strefy ekonomicznej, czas trwania procedury uzyskania zezwolenia na prowadzenie działalności, a także opieka nad inwestorem w trakcie prowadzenia działalności w Strefie.

– Liczba przedsiębiorców sektora MŚP, którzy zainwestowali w strefie oraz liczba zapytań tej grupy o możliwość rozpoczęcia działalności na naszych terenach napawa optymizmem i burzy mit stref ekonomicznych, jako terenów dobrych wyłącznie dla dużych przedsiębiorstw z zagranicznym kapitałem. Cieszymy się, że przyjęta przez nas strategia przynosi wymierne efekty. One w biznesie liczą się najbardziej – mówi Piotr Wojaczek, prezes Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej S.A.

W odpowiedzi na potrzeby przedsiębiorców sektora MŚP największa polska specjalna strefa ekonomiczna już kilka lat temu przygotowała zróżnicowaną ofertę działek inwestycyjnych, w tym nawet terenów o powierzchni 0,5 ha. Tereny KSSE S.A. cechuje doskonała, starannie wybrana lokalizacja – w pobliżu głównych szlaków komunikacyjnych – autostrad A1 i A4, dróg ekspresowych, w bliskości portu lotniczego Pyrzowice, czy z dostępem do połączeń kolejowych.

Na terenach KSSE S.A. inwestorzy mają dostęp do dobrze wykwalifikowanych pracowników, drugiej w kolejności najważniejszej potrzeby zgłaszanej przez przedsiębiorców sektora MŚP. Katowicka strefa we współpracy z samorządami i innymi partnerami prowadzi w tym zakresie aktywne działania. Przykładem może być wdrażany projekt  K2, mający służyć dopasowaniu zasobów rynku pracy do oczekiwań pracodawców w strefie koordynowany przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną S.A., którego partnerami są m.in. szkoły wyższe.

Szczególnym zainteresowaniem przedsiębiorców MŚP cieszą się tereny strefy w Częstochowie (łącznie ponad 30ha) i Myszkowie (ok. 2ha). Jednak oferta KSSE S.A. dedykowana małym i średnim firmom obejmuje również inne, niedawno włączone i oddane do użytku, grunty położone w województwie śląskim – w Czerwionce-Leszczynach (ponad 11,5ha), Bieruniu (27,5ha), Bytomiu (17,5ha), Lublińcu (24,4ha), Miedźnej (2,2ha), Świętochłowicach (1,6ha), Zabrzu (83ha), czy Żorach (33ha) oraz w Ujeździe (164ha) położonym na terenie województwa opolskiego.

Zarząd katowickiej strefy, w celu podtrzymania rosnącej liczby zapytań ze strony małych i średnich inwestorów planuje również pozyskiwać ich aktywnie. W najbliższych miesiącach planowana jest organizacja i uczestnictwo w kilkunastu spotkaniach przybliżających zasady inwestowania w Strefie przedstawicielom sektora MŚP.

Wśród małych, rodzinnych firm z polskim kapitałem, które rozwinęły w KSSE S.A. swoją działalność na skalę ogólnopolską, czy światową są m.in. Zakład Usługowy Rosa z Tychów, czy spółka AIUT, prowadząca działalność w Podstrefie Gliwickiej. Produkujący systemy oświetlenia zewnętrznego Zakład Usługowy Rosa, zaczynając od jednego zakładu produkcyjnego zatrudnia obecnie 250 osób w trzech lokalizacjach na terenie Podstrefy Tyskiej KSSE S.A. i eksportuje swoje wyroby do wielu krajów. Spółka AIUT, specjalizująca się w automatyzacji i robotyzacji przemysłu może pochwalić się przeobrażeniem od jednoosobowej działalności gospodarczej do firmy, która zrealizowała ponad 300 dużych projektów w 45 krajach, stając się partnerem największych światowych korporacji. Obecnie gliwicka firma zatrudnia ponad 200 osób i posiada swoje biura w Chinach, USA i Rumunii. Firma po ubiegłorocznej rozbudowie, zajmuje teren o powierzchni 13,5 tys. m kw.

W Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. prowadzonych jest aktualnie 335 projektów. Małe i średnie firmy stanowią blisko 40 proc. inwestorów, a wśród nich znajdują się nawet 3 mikrofirmy. Tylko w 2014 i 2015 roku blisko 50 proc. wszystkich rozpoczętych w Katowickiej SSE S.A. inwestycji pochodziło z sektora MŚP. W tym czasie Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A. udało się pozyskać inwestycje o łącznej wartości przekraczającej 3,6 mld złotych, dzięki którym utworzonych zostanie ponad 3,5 tys. nowych miejsc pracy, z czego blisko 700 u małych i średnich inwestorów. Tegorocznej plany kształtują się na poziomie 1 mld zł  inwestycji i 1,5 tys. nowych miejsc pracy, a ok. 40 proc. z tych wartości przypadnie na MŚP.

                                                                                                       ***

O Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej S.A.:

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A. (KSSE S.A.) jest według Financial Times jedną z dwóch najlepiej rozwiniętych Specjalnych Stref Ekonomicznych na świecie. KSSE S.A. jest również liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych – ponad 220 firm polskich i zagranicznych realizuje tu swoje inwestycje, które na dzień dzisiejszy warte są ponad 23 miliardy złotych i dają zatrudnienie ponad 56 tysiącom osób.

KSSE S.A. zajmuje ponad 2 tys. hektarów, na obszarze 42 gmin w województwach śląskim, opolskim i małopolskim. Większość  z nich położona jest w pobliżu międzynarodowych korytarzy transportowych: wschód-zachód (Lwów-Wrocław-Berlin) i północ-południe (Gdańsk-Cieszyn-Bratysława) oraz węzła autostrad A1 i A4.

Więcej informacji na stronie: http://ksse.com.pl/

publ./ic/

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj