Poradnik Przedsiębiorcy: Szara strefa w Polsce może wynosić od 12% do nawet 24% produktu krajowego brutto (PKB). Dyskusja na temat możliwości zapobiegania znikania miliardów złotych z polskiej gospodarki trwa.
Poradnik Przedsiębiorcy – śledzimy zmiany
fot. Paweł Szałamacha – Minister Finansów, źródło: Ministerstwo Finansów
Konferencja "Przeciwdziałanie szarej strefie – wspólne działanie dla rozwoju Polski" została zorganizowana na początku kwietnia br. w Ministerstwie Finansów. Odbyła się w ramach Programu Inicjatywy Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact w Polsce „Przeciwdziałanie szarej strefie 2014-2020", we współpracy m.in. Ministerstwem Finansów, Ministerstwem Rozwoju, Ministerstwem Skarbu Państwa, Najwyższą Izbą Kontroli oraz Business Centre Club. Na konferencji zaprezentowano 132-stronnicowy raport "Przeciwdziałanie szarej strefie w Polsce", gdzie zostało opisane m.in. 10 zasad UN Global Contact (największej na świecie inicjatywy ONZ na rzecz biznesu i wspierania zrównoważonego rozwoju) dot. praw człowieka, standardów pracy, ochrony środowiska oraz przeciwdziałaniu korupcji. W raporcie znalazły się również wypowiedzi ekspertów, zagadnienia szarej strefy oraz strefy wyłudzeń w ujęciu horyzontalnym i sektorowym. Pełny raport znaleźć można na stronie Ministerstwa Finansów.
Jak zaznaczyli autorzy raportu, głównym celem Programu jest przeciwdziałanie korupcji i ograniczanie szarej strefy w Polsce poprzez: poprawę jakości i efektywności działań administracji publicznej; poprawę jakości i spójności stanowionego prawa; promocję, implementację i rozpowszechnianie odpowiedzialnej i zrównoważonej polityki korporacyjnej i zrównoważonego rozwoju. Program podejmuje tematy związane z luką podatkową w UE oraz w Polsce, wyłudzeń podatkowych oraz ich mechanizmów, zagrożeń dla gospodarki płynących z szarej strefy czy też problemem świadomości społecznej dot. tego zagadnienia.
Jak zaznaczył Minister Finansów, Paweł Szałamacha – „Chcemy dołączyć do dobrych średniaków w ciągu trzech lat, a w dalszej perspektywie – do najlepszych państw w tej dziedzinie. To mój ambitny cel". Cel ambitny, lecz nie prosty. Liderami w dziedzinie ściągalności wpływów z VAT są kraje skandynawskie, które tracą z tego tytułu zaledwie kilka procent. W Polsce luka ta jest olbrzymia – sięga aż 26 %. Średnia unijna ściągalności wpływów z VAT wynosi 15 %.
Jakie zmiany przewiduje Ministerstwo?
Przede wszystkim – kluczowe zmiany instytucjonalne oraz prawne. Minister Szałamacha zapowiada wprowadzenie Krajowej Administracji Skarbowej. Innymi istotnymi elementami, na które zwraca uwagę resort finansów, jest korzystanie z z nowych, skuteczniejszych narzędzi informatycznych oraz edukacja obywateli. Minister zwrócił uwagę na ważne kampanie społeczne, takie jak Narodowa Loteria Paragonowa oraz akcja Kontroli Skarbowej „Nie daj się zrobić w słupa", które przyczyniają się do większej świadomości wszystkich obywateli.
Wiceminister Wiesław Jasiński dodał, iż główne zmiany będą dotyczyć przede wszystkim modyfikacji w prawie podatkowym oraz usunięcia wadliwych przepisów, przez które system jest nieszczelny. Inne metody wymienione przez wiceministra to: lepsze monitorowanie przepływów towarów, elektroniczna kontrola rynku paliw oraz zwiększenie obowiązków informacyjnych dot. VAT.
Artykuł powstał przy współpracy z firmą SOFTib , właścicielem marki Centrum Kas Fiskalnych .