Strażnicy nie lekceważą doniesień mieszkańców o tym, że w sąsiedztwie prawdopodobnie ktoś pali odpadami. Jednak jedynie ok. co dziesiąta interwencja kończy się ukaraniem truciciela mandatem.
W 2015 roku komenda raciborskiej straży miejskiej przyjęła 121 zgłoszeń dotyczących spalania odpadów w piecach domowych (65 zgłoszeń) oraz na terenach otwartych (54 zgłoszenia). Zgłaszający w rozmowie z dyżurnym twierdzili, że czują zapach palonego plastiku bądź spalanych śmieci oraz widzą duże ilości wydobywającego się dymu z kominów lub terenu nieruchomości. W wyniku przeprowadzonych kontroli ujawniono 47 nieprawidłowości, za które w 10 przypadkach nałożono mandaty karne, a w 37 przypadkach zastosowano pouczenia.
Z uwagi na występujący w sezonie grzewczym problem tzw. niskiej emisji, spowodowany m.in. spalaniem odpadów, zintensyfikowano od miesiąca listopada działania kontrolne w poszczególnych dzielnicach miasta. Działania odbywały się w godzinach porannych i popołudniowych i miały na celu ujawnianie sprawców spalania odpadów w piecach grzewczych. W wyniku prowadzonych działań w jednym przypadku zastosowano pouczenie. Natomiast za spalanie odpadów na terenach otwartych nałożono 1 mandat karny i zastosowano 6 pouczeń. Ponadto w czasie prowadzonych działań rozmawiano z właścicielami nieruchomości m.in. o prawidłowej eksploatacji pieców i metodach spalania opału, które mają wpływ na obniżenie zanieczyszczenia powietrza. Wręczano również ilustrowane informatory „Racibórz – nie dla niskiej emisji”.
Z uwagi na powtarzające się zgłoszenia mieszkańców budynków wielorodzinnych przy ul. Ogrodowej – Pracy dot. uciążliwości związanych z zadymianiem okolicy spowodowanym wydobywającym się dymem z kominów pobliskiej nieruchomości, podjęto stosowne działania. Strażnicy miejscy ustalili, że na ww. nieruchomości funkcjonuje 8 podmiotów gospodarczych, które korzystają z własnych instalacji grzewczych. Ponadto strażnicy podejmowali również interwencje mieszkańców dotyczące zanieczyszczania pobliskich terenów sadzami wydobywającymi się z jednego z kominów na terenie ww. nieruchomości. O powyższych uciążliwościach i dokonanych ustaleniach zgodnie z kompetencjami powiadomiono pisemnie Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach. W odpowiedzi Inspektorat poinformował, że planuje w roku bieżącym przeprowadzenie kontroli 4 podmiotów, a pozostałe 4 podmioty powinny zostać skontrolowane przez kompetentnych pracowników Urzędu Miasta i Starostwa. Początkiem miesiąca lutego br. odbyła się kontrola ww. podmiotów gospodarczych przez pracowników Starostwa Powiatowego i Urzędu Miasta oraz strażników miejskich. Stwierdzono nieprawidłowości w zakresie użytkowania pomieszczenia kotłowni oraz nieprawidłowej gospodarki odpadami, polegającej na nie prowadzeniu selektywnej zbiórki odpadów i nie pozbywaniu się odpadów zgodnie ze złożoną deklaracją. Za ujawnione wykroczenie nałożono mandat karny.
źródło: raport straży miejskiej za 2015 rok
/ps/
————————————————–
zobacz także:
Ciekawe jak długo będą kopcili na Pracy Słowackiego i Ogrodowej?
Z jakim efektem straż walczy ze smogiem? Chlopaki się spociły?
A jak myślisz? Z jakim efektem, skoro inne służby są odpowiedzielne za takie konterole, a nie wykonują tych czynności. Całą odpowiedzialność skupiacie na straży a inni biorą za to kasę.
Jak się nie zmienią urzędnicy w Raciborzu oraz przedewszystkim prezydent to możemy poczekać ze 30 lat tak myślę na czyste powietrze w Raciborzu.Straż powinna zająć się także spalaniem na działkach odpadów ogrodniczych bo zadymiają całe kwartały miasta a władze powinny zrobić ograniczenia grilowania tak jak jest w Niemczech bo grile trują i to bardzo m.in.alfabenzopirenem oraz pyłami drobnoczasteczkowymi.
straz miejska ze smogiem napewno nie walczy . . .