Pić czy nie pić? ZWiK obala mity twardej wody

– Z każdej strony słyszymy, że twarda woda jest największym złem jakie może nas spotkać. Zastanówmy się jednak jaka jest prawda? – Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu rozprawia się z obiegowymi opiniami na ten temat.

 

- reklama -

Z każdej strony słyszymy, że twarda woda jest największym złem jakie może nas spotkać. Niszczy nasze pralki, żelazka i czajniki, ale to nic w porównaniu z tym co robi z naszym organizmem. Kamienie w nerkach i kolki nerkowe to najczęściej powtarzane mity. Zastanówmy się jednak jaka jest prawda?

Twarda woda to nic innego jak woda zawierająca głównie sole wapnia, magnezu. W zależności od zawartości, możemy wyróżnić dwa rodzaje twardości:
-węglanowa/przemijającą – wytrąca się w procesie gotowania i przybiera formę osadu. Jej źródłem są głównie węglany i wodorowęglany.
-niewęglanowa/nieprzemijająca – zawiera związki, które zostają w wodzie nawet po przegotowaniu, za ich obecność odpowiadają siarczany, azotany , chlorki, wapń i magnez.

Wbrew powszechnym opiniom picie twardej wody nie tylko nie szkodzi naszemu zdrowiu, ale korzystnie wpływa na nasze samopoczucie i ogólną sprawność. Dzięki twardej wodzie dostarczamy naszemu organizmowi magnez. Większa ilość Ca i Mg w wodzie działa ochronnie na nasze zęby i zapobiega powstawaniu próchnicy. Przegotowanie wody powoduje jej zmiękczenie poprzez wytrącenie z niej minerałów – głównie wapnia i magnezu – ale powoduje to jej zubożenie. Najczęściej powielanym mitem dotyczącym twardej wody jest odkładanie się kamienia na nerkach – kamienie nerkowe powstają w wyniku zaburzeń metabolizmu, są to złogi z nierozpuszczonych szczawianów, moczanów fosforanów, struwitu albo cholesterolu. Powstawanie kamicy nerkowej jest związane z nieprawidłową dietą wynikającą ze zbyt dużym spożyciem białka, rafinowanych węglowodanów, tłuszczów i soli kuchennej.
Skąd wiadomo, że woda jest twarda?

Twardość wody pitnej wg norm polskich powinna wynosić 60–500 mg CaCO3/dm3. Wyróżniamy pięć poziomów twardości wody:
Woda bardzo miękka – poniżej 100 mgCaCO3/l
Woda miękka – 100-200 mgCaCO3/l
Woda średnio-twarda – 200-350 mgCaCO3/l
Woda twarda 350-550 mgCaCO3/l
Woda bardzo twarda – powyżej 550 mgCaCO3/l
Według najnowszych badań w Raciborzu mamy wodę średnio-twardą, na stacji uzdatniania wody przy ul. 1-go Maja jest to 295 mgCaCO3/l a na stacji uzdatniania wody przy ul. Gamowskiej wynosi 333 mgCaCO3/l. Na życzenie Klienta skład swojej wody można sprawdzić składając zlecenie badania laboratoryjne w Biurze Obsługi Klienta w siedzibie przy ulicy 1 Maja 8. Cennik badań laboratoryjnych dostępny na stronie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Raciborzu.

 

ZWiK Racibórz

 

publ. /ps/

 

 ——————————————————–

 

zobacz także:

 

Wodociągi promują picie wody prosto z kranu

Już 14 raciborskich placówek oświatowych wyposażono w źródełka umożliwiające uczniom napicie się "kranówki". – Picie wody zamiast słodzonych napojów jest zdrowe i zapobiega otyłości – zachwala ZWiK.

 

- reklama -

2 KOMENTARZE

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here