
17 września 1939 r. wschodnie granice walczącej z III Rzeszą Polski przekroczyła Armia Czerwona, zadając tym samym cios w plecy. W sobotę na cmentarzu Jeruzalem odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary bolszewickiej zarazy.

Od 1991 roku dzień 17 września obchodzony jest jako Światowy Dzień Sybiraka. W rocznicę sowieckiej napaści na zmagającą się z niemieckim agresorem Polskę przypomina się o konsekwencjach sowieckiej agresji, milionach Polaków wywiezionych na Sybir, niebywałych cierpieniach, które tam przeszli. Mordy w Katyniu, Ostaszkowie, Starobielsku, masowe deportacje na nieludzką ziemię na Syberię czy do Kazachstanu były dopiero preludium tego co miało dopiero nadejść po zakończeniu II Wojny Światowej – czasy trwające ponad cztery dekady”łaskawej protekcji sowieckiej” nad satelickim PRL sprawiły, że dopiero w latach 90-tych XX wieku o sprawach tych można było mówić głośno i bez zakłamań.
W najbliższą sobotę na cmentarzu Jeruzalem odbędzie się Droga Krzyżowa w 77. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę. Uroczystości organizuje Zarząd Koła Związku Sybiraków w Raciborzu. Początek o godz. 12.00.
/ps/





![Raciborskie Dni Urody odbyły się po raz dziesiąty [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/Raciborskie-Dni-Urody.jpg)
![Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem [ZDJĘCIA] Kryminały po śląsku w raciborskiej bibliotece. Spotkanie z Marcinem Szewczykiem](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/marcin-szewczyk-pszow-biblioteka-raciborz.jpg)





![I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/polonistyczny-olimp-48-218x150.jpg)


![Protesty nie zatrzymały wycinki. Lipy zniknęły z cmentarza przy ul. Głubczyckiej [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/lipy-cmentarz-glubczycka.jpg)



![Historia Śląska zapisana w losach jednej rodziny. Spotkanie z Łukaszem Schubertem w raciborskiej bibliotece [ZDJĘCIA] Historia Śląska zapisana w losach jednej rodziny. Spotkanie z Łukaszem Schubertem w raciborskiej bibliotece](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/01/Lukasz-Schubert.jpg)

![Uroczysty hołd pomordowanym w Zbrodni Katyńskiej oddany przez Policję w Brzeziu [ZDJĘCIA]](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2025/12/Policjanci_Brzezie_DSC01177.jpg)




![I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1 [ZDJĘCIA] I Powiatowy Konkurs Polonistyczny „Polonistyczny Olimp” w ZSO nr 1](https://raciborz.com.pl/wp-content/uploads/2026/03/polonistyczny-olimp-48-100x70.jpg)

