Lenk: Kto nie idzie do przodu, ten się cofa

2

Polityka ukierunkowana na rozwój przedsiębiorczości daje zwiększenie potencjału gospodarczego a co za tym idzie – wzrost liczby nowych miejsc pracy. Mirosław Lenk zaprezentował działania miasta w ramach Programu Wspierania Przedsiębiorczości.

- reklama -

Niewątpliwie przedsiębiorczość jest cechą pożądaną, którą warto pielęgnować. Miasta wspierające przedsiębiorczość generują większe przychody, wykazują mniejszy procent bezrobocia, są bardziej atrakcyjne dla inwestorów i przede wszystkim dla swoich mieszkańców. Jak w tym temacie radzi sobie stolica powiatu raciborskiego?
Dziesięć miesięcy temu, na podstawie uchwały nr XIII/154/2015 Rady Miasta Racibórz (dnia 23 grudnia 2015 r.) zatwierdzono „Program Wspierania Przedsiębiorczości Miasta Racibórz na lata 2015-2020” czyli „program  gospodarczy podejmujący działania na rzecz poprawy warunków funkcjonowania przedsiębiorstw z terenu miasta Raciborza (..)”. Celem głównym programu jest: „Zwiększenie potencjału gospodarczego Miasta Racibórz i wzrost liczby nowych miejsc pracy poprzez kreowanie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i poziomu inwestycji”. Wielu przedsiębiorców naszego powiatu uważa, że w dalszym ciągu robi się zbyt mało, aby chronić lokalny biznes. Mieszkańcy chcieliby, aby plan strategiczny był skuteczny oraz poparty konsekwentnymi działaniami, dzięki którym wzrośnie liczba miejsc pracy a młodzi ludzie zdecydują się pozostać w rodzinnym Raciborzu.

 

 

Prezydent Miasta Racibórz
Podczas wręczenia statuetek „Filar Ziemi Raciborskiej” w Pałacyku Myśliwskim Rafako, w kwestii wspierania przez miasto przedsiębiorczości wypowiedział się Prezydent Miasta Racibórz. Mirosław Lenk zreferował w dziesięciominutowym wystąpieniu ostatnie działania samorządu związane z promocją i wspieraniem przedsiębiorczości. Jak prezydent widzi działalność urzędu w ciągu ostatnich 10 miesięcy? Oto skrót wypowiedzi Mirosława Lenka podczas gali „Filar Ziemi Raciborskiej”:

W ostatnim czasie miasto przywiązało dużą wagę do wspierania i inwestowania w przedsiębiorczość. W urzędzie powstał specjalny Referat Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora, który prowadzi m.in. program „Lokale na start”, cieszący się dużą popularnością wśród lokalnych przedsiębiorców. Program skierowany jest do podmiotów rozpoczynających działalność gospodarczą, mikro i małych przedsiębiorców prowadzących działalność nie dłużej niż 3 lata oraz do przedsiębiorstw wywodzących się ze środowiska akademickiego, zakładanych przez studentów, absolwentów czy pracowników naukowych. Dzięki programowi „Lokale na start” udało się zagospodarować ponad 90% pomieszczeń stanowiących zasób lokali użytkowych miasta. Przedsiębiorca wynajmujący taki lokal zwolniony jest z opłat czynszowych przez pierwsze dwa lata swojej działalności. Wychodząc naprzeciw przedsiębiorców chcących zająć się produkcją, miasto udostępniło również trzy hale o powierzchni od 100 do 200 metrów kwadratowych. W programie „Lokale na start” dużą rolę odgrywa współpraca z Powiatowym Urzędem Pracy, dzięki której przedsiębiorcy chcący podjąć działalność gospodarczą, dowiadują się o możliwości wynajęcia lokalu od Urzędu Miasta a od PUP uzyskują pieniądze na otworzenie firmy, w tym również otrzymują środki na wyremontowanie wynajmowanego lokalu.   
W ramach wsparcia przedsiębiorczości prowadzony jest również Mobilny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich. Jednym z ostatnich działań miasta jest konkurs na najlepszy biznesplan oraz wydanie pozycji „Vademecum Raciborskiego Przedsiębiorcy” skierowanej do młodych przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Miasto prowadzi Ośrodek Współpracy Gospodarczej powołany w celu wsparcia rozwoju Małych i Średnich Przedsiębiorców, w ramach którego od 1 czerwca 2016 r. działa Inkubator Przedsiębiorczości.
W stwarzaniu korzystnych warunków dla rozwoju lokalnej przedsiębiorczości ma pomóc również prowadzony na facebooku profil Przedsiębiorczy Racibórz, na którym zamieszczane są aktualne wiadomości gospodarcze z naszego regionu. Cyklicznie odbywają się również spotkania Konsultacyjnej Rady Gospodarczej przy Prezydencie Miasta Racibórz. – Jesteśmy przed kolejnym posiedzeniem Rady Gospodarczej, która będzie poświęcona analizie rynku pracy. Wspólnie z Powiatem Raciborskim i Powiatowym Urzędem Pracy opracowano analizę raciborskiego rynku pracy. Efekty tych działań zostaną przekazane do wiadomości publicznej, do samorządów, ale również zostaną udostępnione na stronach internetowych dostępnych dla mieszkańców – przekonywał Mirosław Lenk.
Miasto przywiązuje dużą wagę do terenów inwestycyjnych Raciborza. W tej kwestii podjęto współpracę z raciborskimi przedsiębiorcami, promując lokalne firmy i tereny inwestycyjne za granicą, szczególnie na rynku holenderskim i belgijskim. Przedsiębiorstwa inwestujące na terenie Raciborza mogą liczyć na szereg preferencyjnych ulg podatkowych oraz na wsparcie w postaci dotacji na modernizację źródeł ciepła w zakładach i zakupów grupowych w ramach Raciborskiej Izby Gospodarczej.
Promocja gospodarcza Miasta Racibórz została dostrzeżona i pozytywnie oceniona w ramach corocznego rankingu przeprowadzanego przez Szkołę Główną Handlową. Miasto otrzymało tytuł „Gmina na 5”. Racibórz został wyróżniony jako jeden z 18 samorządów z pośród 650 gmin.

Podczas gali „Filar Ziemi Raciborskiej” prezydent miasta miał okazję wygłosić krótkie przemówienie w którym zawarł działania miasta podejmowane w okresie ostatnich 10 miesięcy. Mirosław Lenk skupił się przede wszystkim na działaniach promujących przedsiębiorczość oraz na przedstawieniu oferty skierowanej dla większych i mniejszych firm. Wyjście w stronę przedsiębiorczości możemy zauważyć również w zmianach przeprowadzonych na stronie internetowej miasta. Stała się ona bardziej czytelna, dzięki czemu łatwiej jest wyszukać interesujące nas zagadnienia. Wyodrębniono na niej m.in. zakładkę „Dla młodego biznesu” oraz „Invest in Racibórz”, co wpisuje się w politykę wspierania przedsiębiorczości urzędu. Referat Przedsiębiorczości i Obsługi Inwestora w Wydziale Rozwoju Urzędu Miasta zachęca do skorzystania z pomocy swoją otwartością. Coraz więcej przedsiębiorców docenia jego funkcjonowanie.
Według Programu Wspierania Przedsiębiorczości to właśnie kompleksowe i systemowe podejście ma stworzyć realną szansę na poprawę sytuacji ekonomicznej lokalnych przedsiębiorców. Do pełnego wykonania uchwały potrzebni są przede wszystkim chętni przedsiębiorcy i raciborzanie planujący założenie własnej działalności gospodarczej, którzy skorzystają z pomocy oferowanej przez miasto.

Dominika Rudzka

fot. Justyna Koniszewska

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. NN

    Marksista-leninista-teoretyk – tak w dawnych czasach nazywano takiego jałowego gadułę.

  2. Magda Pieczko

    Dodam jeszcze, że wyjątkowy szkodnik.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here