Zostań potencjalnym dawcą szpiku

Zostań dawcą Racibórz

Podczas finału raciborskiego WOŚP-u odbędzie się akcja rejestracji potencjalnych dawców szpiku. Akcja organizowana jest przy współpracy fundacji DKMS Polska oraz Raciborskiego Centrum Kultury.

Już po raz drugi w ramach raciborskiego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będzie można dołączyć do grona potencjalnych dawców szpiku.

- reklama -

– Zapraszamy osoby, którym nie jest obojętny los drugiego człowieka – mówi Dominika Prokopczuk, organizatorka akcji. – W Polsce, co godzinę ktoś kolejny dowiaduje się, że ma białaczkę, chorują małe dzieci, młodzież dorośli, ta choroba nie wybiera. Najczęściej jedyną szansą na pomoc jest przeszczepienie komórek macierzystych lub szpiku kostnego od Dawcy niespokrewnionego, tych niestety ciągle jest zbyt mało. Każdy z nas nosi w sobie cenny dar, wystarczą chęci, aby móc komuś uratować życie – podkreśla Dominika Prokopczuk.

Zasady rejestracji

Zarejestrować może się każdy, kto wierzy w sens dawstwa. Należy być ogólnie zdrowym, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia i ważyć minimum 50 kg (bez dużej nadwagi). Rejestracja polega na rozmowie z osobą reprezentującą Fundację DKMS Polska, wypełnieniu formularza, pobraniu wymazu z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie pobranej próbki materiału genetycznego zostaną określone cechy zgodności antygenowej, a jeśli okaże się, że kod genetyczny dawcy zgadza się z kodem genetycznym chorego, wówczas dochodzi do przeszczepienia. Wszyscy, którzy chcą się zarejestrować, powinni mieć ze sobą dokument tożsamości z nr PESEL. – Rejestracja nie jest czasochłonna ani bolesna, należy jednak pamiętać, że to bardzo poważna decyzja, od której może zależeć ludzkie życie. W przypadku, gdy to my jesteśmy genetycznym bliźniakiem pacjenta, dajemy mu szansę na powrót do zdrowia – dodaje Dawid Machecki, organizator przedsięwzięcia.

Akcja odbędzie się w dzień finału WOŚP-u – 15 stycznia, punkt rejestracji będzie zlokalizowany w Raciborskim Centrum Kultury (ul. Chopina 21), wolontariusze fundacji DKMS Polska, będą czekali na wszystkie chętne osoby w godzinach: 10.00-18.00.

Źródło filmu: https://www.dkms.pl/pl/zostan-dawca

oprac. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here