Wystawa Bolesława Stachowa „Miejsce na ziemi”

0
bolesław stachow miejsce na ziemi

W najbliższy czwartek odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej Bolesława Stachowa.

12 stycznia o godz. 17:00 w Raciborskim Centrum Kultury przy ul. Chopina 21 odbędzie się wernisaż wystawy fotograficznej „Miejsce na ziemi”.

- reklama -

Gdzieś we Wszechświecie jest Niebieska planeta, a na niej miasto w Dolinie Odry u wrót Bramy Morawskiej. Tu odbieramy promienie Słońca, oglądamy nocne niebo, witamy pory roku, martwimy się i świętujemy…

Bolesław Stachow to artysta fotografik ZPAF, urodził się 1940 r. w Grzymałowie na Podolu. Od 55 lat mieszka i pracuje w Raciborzu. Studia socjo–psychologiczne ukończył na WSP w Opolu, a fotograficzne w Studium Fotografii i Filmu w Warszawie.

Od 1974 roku należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Jest autorem oryginalnej teorii fotografii jako języka obrazowego. Jego prace inicjowały ogólnopolskie sympozja fotograficzne: „Problem języka fotografii” oraz  „Obraz i słowo”. W pracy twórczej najwięcej uwagi poświęcił swoim wystawom indywidualnym. W każdej z nich prezentował ważne dla siebie i sztuki problemy starając się przyczynić do ich zobrazowania.

W 1985 r. M. M. Auerowie umieszczają jego sylwetkę w „Międzynarodowej encyklopedii fotografów” wydanej w Genewie, w 1999 r. J. Lewczyński w „Antologii fotografii polskiej”, a w 2000 r. P. Pierściński w almanachu „Mistrzowie polskiego pejzażu”.

W latach 1994 i 1998 ukazują się jego dwa kolejne autorskie albumy fotograficzne „Racibórz”, w 2001 roku album „Ziemia Raciborska”, w 2004 roku album fotograficzno-poetycki „Poeta Ziemi Naszej”, w 2007 roku album „Racibórz – cztery pory roku”. W roku 2010 wyszły dwa albumy: „Obrazy z historii miasta Raciborza” oraz „Racibórz – inspiracje”.

W roku 2002 zainteresował się fotografią cyfrową i w tej konwencji powstały projekty albumów: „Wspomnienia z pobytu na Ziemi”, „Poezja obrazowa” i „Pamiętnik fotografika”. Napisał książkę z zakresu  komunikacji wizualnej pt. „Teoria językua obrazowego”.

Ostatnie jego wystawy to „Ludzie z Almanachu”, „Od konceptualizmu do postmodernizmu”,  „Wiersze obrazami zapisane”, „Arka Bożek – największy polityk Ziemi Raciborskiej” oraz „Czas przeszły powracający”.

bolesław stachow miejsce na ziemi

oprac. /kp/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here