Antysmogowcy: Prezydencie, nie wypuszczaj dzieci ze szkół

1
Raciborski alarm smogowy

Raciborski Alarm Smogowy zwrócił się do prezydenta Raciborza, aby ten z powodu zanieczyszczenia powietrza odwołał zajęcia szkolne odbywające się na zewnątrz budynków szkoły.

- reklama -

8 stycznia w Raciborzu w godzinach 21.00-23.00 stężenie pyłu PM10 przez ponad 2 godziny utrzymywało się na poziomie 1060 µg/m3. To o 1010 µg/m3 więcej, niż dopuszczalna wartość. Średnie stężenie pyłu PM10 z ostatnich 16 godzin pomiaru w Raciborzu wynosi 772 µg/m3 (norma średniodobowa wynosi 50 µg/m3). Powyższe pomiary wykonał Raciborski Alarm Smogowy mobilnym pyłomierzem przy ul. Winnej w Raciborzu.

Prognozy IMGW i WIOŚ na następną dobę wskazują, że jakość powietrza będzie u nas bardzo zła.

Władze Rybnika – z uwagi na fatalną jakość powietrza – zdecydowały się odwołać zajęcia we wszystkich podległych sobie placówkach oświatowych w dniach 10 i 11 stycznia 2017 r. Od kilku dni sytuacja jest tragiczna w całej południowej i centralnej Polsce. Z każdą godziną Alarm Smogowy jest ogłaszany w coraz większej liczbie miast i regionów.

Pył PM10 jest nośnikiem wielu metali ciężkich (jak np. ołów, rtęć, kadm, nikiel) czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (jak benzo(a)piren), a jego emisji towarzyszą emisje gazów takich jak tlenki siarki czy azotu. Substancje te mają bardzo niekorzystny wpływ dla naszego zdrowia i życia. Powodują liczne choroby, takie jak rak płuc, alzheimer, astma, nadciśnienie, niewydolność czy zawał serca.
Przy stężeniach zanieczyszczenia powietrza, które mają obecnie miejsce, zaleca się ograniczenie wszelkich aktywności fizycznych na zewnątrz.

Z uwagi na fakt, a także z uwagi na napływające do nas od mieszkańców sygnały o wyjściach dzieci m.in. na lodowisko, apelujemy do Prezydenta Miasta Racibórz – Pana Mirosława Lenka – o wprowadzenie zakazu opuszczania przez dzieci szkół w sytuacjach stanu alarmowego ogłaszanego przez służby województwa śląskiego – apeluje Raciborski Alarm Smogowy.

/ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

  1. racek

    jak nie alarm smogowy, to jakaś masa rowerowa. Za sanacji sprostowano by to towarzystwo w berezie. A tak tylko chodzą i pierdolą za nie wiadomo czyja kasę. A uczciwej roboty za grosz

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here