1500% ponad normę! Stan powietrza jest katastrofalnie zły. Czy powinno się odwołać lekcje w szkołach?

poziom pyłu w powietrzu przekroczenie

W Rybniku, gdzie stężenie pyłu w powietrzu zostało znacznie przekroczone, odwołano zajęcia w szkołach i przedszkolach oraz wprowadzono darmowe autobusy. Tymczasem w Raciborzu stężenie pyłu sięgało w niedzielę momentami 2800% ponad normę!


O niespotykanej dotąd, rewolucyjnej wręcz w ochronie przed smogiem, decyzji władz Rybnika informują dziś nawet największe ogólnopolskie media. Wg niektórych źródeł normy dotyczące zanieczyszczenia powietrza zostały przekroczone o blisko 2300%. Komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska nie pozostawia złudzeń. W niedzielę 8 stycznia na stacjach pomiarowych w województwie wystąpiły przekroczenia wartości dopuszczalnych średnich stężeń 24-godzinnych pyłu zawieszonego PM10 (50 µg/m3): w Rybniku o 672%, Częstochowie (stacja komunikacyjna) o 616%, Żywcu o 602%, Zabrzu o 588%, Wodzisławiu Śląskim o 538%, Częstochowie o 490%, Dąbrowie Górniczej o 444%, Gliwicach o 434%, Tychach o 426%, Katowicach o 340%, Bielsku-Białej o 236%, Cieszynie o 232%, Sosnowcu o 218%, Ustroniu o 70%.

- reklama -

W Raciborzu nie ma stałej stacji pomiarowej, więc skontaktowaliśmy się z Piotrem Dominiakiem z Raciborskiego Alarmu Smogowego i zapytaliśmy go o aktualną sytuację w Raciborzu. Zastaliśmy go akurat podczas pomiarów na ul. Winnej. Poinformował on nas, że wczoraj wieczorem także dokonywał kontroli stanu powietrza i zanotował 800 µg/ m3 (1600% przekroczenia dopuszczalnej normy stężenia pyłu zawieszonego PM10) o godz. 21.00 wieczorem. Takie samo badanie przeprowadzone o godz. 23.00 dało rezultat 1400 µg/m3 (2800%!). Średnia za ostatnie 17 godzin w Raciborzu wynosi ok. 1500%. Czy w takim wypadku władze Raciborza nie powinny zdecydować się na taki krok jak w Rybniku?

Póki co przekazujemy, jak radzić sobie w zaistniałej sytuacji. Jako, że w dniach 9-10 stycznia jakość powietrza na większości obszaru województwa śląskiego ze względu na poziom pyłu zawieszonego będzie bardzo zła:

 • wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane;
 • osoby chore, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu;
 • pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum;

W aglomeracji górnośląskiej i rybnicko-jastrzębskiej, w środkowej części województwa, Kotlinie Żywieckiej oraz w Częstochowie i Bielsku-Białej mogą wystąpić  przekroczenia poziomu alarmowego stężenia pyłu zawieszonego PM10 (300 µg/m3).

Paweł Strzelczyk

- reklama -

7 KOMENTARZE

 1. Szkoda że wczoraj nabraliscie wody w usta jsk był smog w czasie biegu „tylko”600 czy 700 procentowy. A zamiast tego rozpływaliście się w zachwytach nad tym biegiem.Aby być dobrym dziennikarzem czasami trzeba iść pod prąd i się komuś narazić. Wy woleliscie pisać o sadzy w … kominie jako śmiertelne zagrożenie ale wczorajszy duży smog jako śmiertelne zagrozenie i do tego w czasie tego biegu to jakoś nie zauważyliście…

 2. Poza tym niech mi ktoś wytłumaczy w jaki sposób można przekroczyć coś o ponad 100% kiedy 100% to całość, można przekroczyć coś o więcej niż całość?

 3. Nie wiesz jak moźna przekroczyć 100% To chyba w szkole spałeś a teraz udajesz mądrego. Tu masz Przykłady:[http://natemat.pl/160125,kuria-podnosi-czynsz-za-przedszkole-o-1000-procent-miasto-nie-ma-mozliwosci-przeniesienia-placowek [http://www.gs24.pl/wiadomosci/stargard/art/5355078,1000-procent-podwyzki-tak-radni-dbaja-o-stargardzkich-przedsiebiorcow,id,t.html [http://1000procent.blogspot.com/

 4. Szkoły bym nie zamykał a wręcz przeciwnie dodatkowe zajęcia z zakresu ekologi, może dzieci przekonają rodziców i dziadków, że nie wolno palić śmieci. Eksperymenty z odkurzaczem ilustrujące zanieczyszczenie itp…

  Legendarna Londyńska mgła też była smogiem, tyle, że dziś to już tylko legenda. A my potrafimy tylko protestować przeciwko spalarniom śmieci (a sami łup buty do pieca).

  Norma może być przekroczopna nawet 1000%. Ale zawartość tlenu w próbce powietrza już nie. Ot matematyka. w przypadku pyłów zawieszonych nawet „w normie” to za dużo, a oznacza, że nie jest drastycznie wysokie.

  Popatrzcie sobie na samochody jakie są brudne po deszczu… dokładnie tym samym syfem odddychamy. W czystych krajach samochody po deszczu są jak po myjni.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here