Hej, szable w dłoń! Wernisaż wystawy na zamku [ZDJĘCIA]

hej szable w dlon wystawa zamek piastowski raciborz

Na Zamku Piastowskim można oglądać białą broń, która znalazła się w rękach polskich wojskowych na przestrzeni wieków.

14 stycznia w domu książęcym Zamku Piastowskiego odbył się wernisaż wystawy szabli. Jak mówi właściciel eksponatów, Krzysztof Wincenty Banaś herbu Dołęga z Familii Szlacheckiej, Rzecznik Tradycji i Obyczaju Szlacheckiego w Stowarzyszeniu Szlachty Wielkopolskiej, szabla ma w Polsce bogatą historię. – Mijający czas przydawał jej coraz większego znaczenia, splendoru i sentymentu. Z coraz większą estymą była i jest nadal brana do ręki, nie tylko jako przedmiot orężny. Szabla to przede wszystkim symbol polskiej militarnej potęgi i polskości w epoce zaborów – tłumaczy.

- reklama -

Szabla nadal jest symbolem i ukochaną bronią narodu polskiego. – Dziedziczenie szabli zobowiązywało do kontynuowania narodowej tradycji. Zawsze była i jest po dzień dzisiejszy miłą sercu pamiątką, z dumą i atencją wieszaną na ścianie mieszkania każdej patriotycznej polskiej rodziny – mówi Krzysztof Wincenty Banaś.

Przez cały okres zimowych ferii w województwie śląskim, od 16 do 29 stycznia, Zamek Piastowski i kaplicę można zwiedzać bezpłatnie: od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00, w weekendy w godz. 10:00-18:00. Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: [email protected]

fot. Zamek Piastowski
oprac. /kp/

fot. Zamek Piastowski

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here