Smog. Kolejami Śląskimi pojedziesz za darmo

Pociąg Koleje Śląskie
Pociąg Kolei Śląskich

Ze względu na złą jakość powietrza Województwo Śląskie i Koleje Śląskie zdecydowały, że 30 stycznia kierowcy wraz z osobami towarzyszącymi będą mogli podróżować bezpłatnie pociągami KŚ. 

Z bezpłatnej podróży można skorzystać we wszystkich pociągach i na wszystkich liniach – wyjątek stanowi przygraniczny odcinek Chałupki – Bohumin.

- reklama -

Zasady: zamiast biletu wystarczy okazać ważny dowód rejestracyjny wydany na swoje imię i nazwisko oraz dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość (np. prawo jazdy, dowód osobisty). Na podstawie tych dokumentów, poza właścicielem dowodu rejestracyjnego, podróż mogą odbyć dodatkowo 2 osoby towarzyszące.

– Mamy nadzieję, że naszym tropem pójdą inni organizatorzy transportu publicznego i w ten sposób wspólnymi siłami ograniczymy kolejną przyczynę złego stanu powietrza w naszym regionie –podkreśla marszałek województwa śląskiego, Wojciech Saługa. – Decyzja o darmowych przejazdach z uwagi na smog jest dla nas szczególnie ważna obecnie, kiedy trwają konsultacje społeczne uchwały antysmogowej dla województwa śląskiego. To kolejny sposób, by zwrócić uwagę, że niska emisja jest palącym problemem, a do jej ograniczenia każdy z nas może się przyczynić na różne sposoby. Nie tylko dbając o jakość paliwa używanego do ogrzewania mieszkania zimą, ale także poprzez wybór bardziej ekologicznego środka transportu – dodaje marszałek Saługa.

– Zazwyczaj zwracamy szczególną uwagę na to, że pociąg, obok samolotu, to najbezpieczniejszy środek komunikacji. W obecnej sytuacji jednak warto podkreślić, że transport kolejowy sprzyja środowisku. Do zamiany auta na pociąg zachęcamy przez cały rok. Teraz jednak, w momencie gdy stan powietrza w naszym regionie pogorszył się, apelujemy o to szczególnie mocno –  wyjaśnia rzecznik prasowy Kolei Śląskich Michał Wawrzaszek. – Oczywiście sama rezygnacja z jazdy samochodem nie rozwiąże problemu. Ale każdy, najmniejszy nawet krok, by przeciwdziałać tej sytuacji jest na wagę złota. Stąd nasza propozycja. – podkreśla.

Fot. Katarzyna Przypadło

oprac. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here