Stan jakości powietrza w Raciborzu on-line!

smog
dym z komina

Zobacz bieżące wskazania czujnika jakości powietrza w Raciborzu. Sprawdź jak jest teraz >>

- reklama -

===================================================

Zobacz on-line stan powietrza w Raciborzu
(czujnik zlokalizowany w dzielnicy Ostróg)

Podpowiedź jak czytać poniższe wykresy:

Indeks Jakości Powietrza (IJP)       dla pyłu PM10 ug/m3       dla pyłu PM2,5 ug/m3
0-1 Bardzo dobry                              0-20                                      0-12
1-3 Dobry                                        20-60                                     12-36
3-5 Umiarkowany                             60-100                                    36-60
5-7 Dostateczny                               100-140                                  60-84
7-10 Zły                                          140-200                                  84-120
>10 Bardzo zły                                 > 200                                     > 120

 

 

Zobacz również inne artykuły związane z zanieczyszczeniem powietrza oraz z walką ze

smogiem.


 

====================================================

AKTUALIZACJA 3.02.2017, godz. 8.30

Centrum Raciborza
poziom pyłu zawieszonego PM 10 – 380% normy
Dzielnica Ostróg
poziom pyłu zawieszonego PM 10 – 700% normy


Dane o zanieczyszczeniu powietrza z dnia: 1.02.2017

Stan powietrza w centrum Raciborza uległ znacznemu pogorszeniu. Poziom PM 10 wzrósł do 500% normy (odczyt z godziny 10:30). Bez zmian, czyli nadal bardzo źle jest w dzielnicy Ostróg. Czujnik (10:30) wskazywał 700% normy.

Apeluje się by osoby narażone na negatywne oddziaływanie pyłów (osoby starsze, dzieci, osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego) bezwzględnie unikały wyjść. Pozostali powinni ograniczyć wyjścia do minimum. Wszelkie aktywności na zewnątrz są odradzane.

Pył do organizmu przedostaje się  przez drogi oddechowe bądź za pośrednictwem układu pokarmowego, kiedy spożywana jest skażona żywność.  Pył zawieszony PM10 przenika do płuc, ale się tam nie gromadzi.  Kumulować może się w górnych odcinkach dróg oddechowych.

smog niska emisja
Niska emisja powstaje między innymi wskutek palenia w domowych kotłowniach

Dziś o walce ze smogiem z mieszkańcami Raciborza rozmawiać będzie Raciborski Alarm Smogowy wraz z ekspertami od walki z zanieczyszczeniem powietrza: Zdzisławem Kuczmą, Oliwerem Palarzem i Henrykiem Hyłą z Polskiego Alarmu Smogowego. Na spotkaniu w szkole podstawowej w Markowicach, o godzinie 18:00 dowiedzieć się będzie można: jak skutecznie wezwać Straż Miejską, gdy jesteśmy zatruwani przez sąsiada, jak możemy wpłynąć na poprawę naszego najbliższego otoczenia oraz czy dostępne są instrumenty prawne, które zmusiłby sąsiada do wymiany pieca. Na spotkaniu zaprezentowane również zostaną wyniki pomiarów jakości powietrza w dzielnicy.

/mh/

- reklama -

17 KOMENTARZE

  1. Niech miasto przeznaczy dodatkowe pieniądze na wymianę piecy i prace termomodernizacyjnych z łączeniem budynków do miejskiej sieci PEC.

  2. Nie musisz wprowadzać godziny policyjnej.Nikt przy zdrowych zmysłach nie wychodzi na miasto w taki smog a szczególnie wieczorem gdy w całym mieście śmierdzi gęstym dymem .

  3. OLA idz na spacer w Raciborski smog.Jak Ci on nie przeszkadza a ostrzeżenia to dla Ciebie strasznie.Tylko weź pod uwagę czym ryzykujesz przy takim smogu.

  4. Ja też nie wychodzę już od dobrych paru godzin.Dwie godz temu ns Zborowej było przekroczenie 1200 procent norm.Wojny nie trzeba .A miasto trwoni pieniądze na stadiony i skwery za miliony oraz na brukowanie miasta.

  5. Pięć lat o smogu było wiadomo, że jest gdzieś w Azji, a dzisiaj wyjście z domu grozi śmiercią. Daliśmy się zwariować. Jasne że trzeba poprawiać jakość powierza, ale bez paniki ani ekoterroru, tylko systematycznie a spokojnie.

  6. Tacy jak Ty robią ekoterror bo przez lata było ukrywane jakie mamy powietrze i przez takich jak Ty wielu ludzi zmarło i wielu zachorowało poważnie.

  7. Zaczyna się wieczór, szczelnie zamykamy okna. I wierzymy, że rano będzie wiało. Masakra, chyba tak źle nie było od lat.

  8. Słuzby Kryzysowe , Strasz Miejska i Radni-Władza to życzliwe instytucje dla trujących kominow . . . . biedny mieszka w bloku i nie truje ! truje bogaty !

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here