Przemycali ludzi do Szwecji. Nielegalni migranci ukrywali się wśród części samochodowych

0
przemyt ludzi

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej uniemożliwili przemyt 13 cudzoziemców. Ciężarówki przewożące obywateli Syrii, Turcji i Iraku zatrzymano na autostradzie A4.

- reklama -

Funkcjonariusze Straży Granicznej ustalili, że wszyscy zatrzymani cudzoziemcy złożyli wnioski o ochronę międzynarodową w Rumunii. Tam zostały pobrane od nich odciski linii papilarnych, które zostały zarejestrowane w systemie „Eurodac”. W związku z tym wszczęta zostanie procedura przekazania cudzoziemców do Rumuni w ramach rozporządzenia unijnego Dublin III. Zgodnie z rozporządzeniem cudzoziemcy są przekazywani do kraju, w którym złożyli pierwsze wnioski o ochronę.

Straż Graniczna złożyła do sądu wnioski o umieszczenie cudzoziemców w ośrodkach strzeżonych do czasu przekazania ich stronie rumuńskiej. Rodziny z dziećmi zostaną umieszczone w ośrodkach dedykowanych dla rodzin z dziećmi.

Kierowcom przedstawiono zarzuty organizowania innym osobom przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej wbrew przepisom. Grozi im za to kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. W tej sprawie zostało wszczęte śledztwo, które prowadzi Prokuratura Rejonowa w Opolu. Mężczyźni pozostają do dyspozycji sądu.

Do zatrzymania cudzoziemców doszło 21 lutego na opolskim odcinku autostrady A4. Funkcjonariusze Straży Granicznej podczas kontroli dwóch tureckich ciężarówek ujawnili w jednej z nich 13 cudzoziemców. W trakcie prowadzonych czynności okazało się, że nie posiadają oni żadnych dokumentów. Zatrzymani cudzoziemcy zostali przewiezieni na Placówkę Straży Granicznej w Opolu, gdzie prowadzono dalsze czynności. Tam cudzoziemcy zostali przebadani przez lekarza, otrzymali posiłek i napoje. Następnie w obecności tłumacza ustalone zostały dane osobowe cudzoziemców oraz  ich obywatelstwa. Wśród zatrzymanych cudzoziemców było 7 obywateli Syrii, 3 obywateli Iraku i 3 obywateli Turcji. Zatrzymano również 2 kierowców ciężarówek – obywateli Turcji.

Ciężarówka, w której ukrywali się cudzoziemcy, jechała z Turcji do Szwecji i przewoziła części samochodowe.

/ps/

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here