Policja ostrzega: zabezpiecz bak przed kradzieżą paliwa

Policja Racibórz

Z kradzieżą paliwa zmagają się firmy transportowe. Jak zabezpieczyć zbiornik z paliwem w samochodach ciężarowych, radzi raciborska policja.

– Kradzież paliwa to problem trapiący firmy transportowe od wielu lat. Tysiące litrów paliwa ginie w niewyjaśnionych okolicznościach. Techniki kradzieży są różne, a pomysłowość złodziei o specjalizacji – paliwa płynne do samochodów jest duża. Raciborscy policjanci ostrzegają więc – zabezpiecz przed kradzieżą paliwa bak w swojej ciężarówce lub innym wielkogabarytowym pojeździe – podkreśla Mirosław Szymański, rzecznik prasowy KPP w Raciborzu.

- reklama -

Jak zabezpieczyć zbiornik z paliwem w samochodach ciężarowych? Jest to wiele przedsięwzięć organizacyjno-technicznych polegających na:

– mechanicznym ograniczeniu dostępu do punktów umożliwiających wypompowanie paliwa w baku,
– właściwym doborze urządzeń do danego typu zbiornika, sygnalizujących natychmiastowo zdarzenie,
– systemie powiadomienia osób mogących podjąć interwencję (sygnalizacja dźwiękowa, SMS, email, itd.),
– właściwych procedurach dotyczących tankowań, wyboru miejsc postojów, zamykania wlewów paliwa, postępowania w przypadkach dłuższych przestojów itd.,

Zabezpieczenie tylko korka wlewu paliwa jest mało skuteczne z uwagi na duże możliwości jego „obejścia” chyba, że stosuje się zabezpieczenia, które przekazuje informacje do systemu o tym, czy korek na wlewie baku jest otwarty, czy zamknięty lub sygnalizatory kabinowe, które informują w postaci sygnału akustycznego samego kierowcę o kradzieży paliwa.

– Jeśli podejrzewasz, że doszło lub może dojść do przestępstwa, dzwoń pod numery raciborskiej policji 32-459-42-00 oraz telefony alarmowe: 997 lub 112. Nie ulegaj panice, nie wystawiaj też siebie na ryzyko. W sytuacji, gdy ktoś zachowuje się podejrzanie zadzwoń pod numery policji i opisz to szczegółowo. Policjanci podejmą interwencję, a ty zachowasz anonimowość – apeluje KPP w Raciborzu.

oprac. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here