Raciborska plaża miejska i przystań na Odrze do wyburzenia

Plaża Racibórz

W związku z koniecznością przystosowania Odry do wymogów drogi rzecznej klasy III raciborzanie nie będą mogli cieszyć się z dotychczasowych atrakcji. Nowa plaża powstanie być może obok H2Ostróg. 

Mimo że, plaża miejska oraz przystań na Odrze stały się już wizytówką Raciborza i miejscem, które setki mieszkańców odwiedza tłumnie zwłaszcza w okresie letnim – będą musiały zostać wyburzone z uwagi na konieczność przystosowania Odry do wymogów drogi rzecznej klasy III, co oznacza, że będą mogły na niej pływać okręty o ładowności pomiędzy 650 a 1000 ton. – Już w przyszłym roku rozpoczną się pracę polegające na pogłębieniu Odry do głębokości przynajmniej 1,7m (głębokość poniżej 1,3 uznaje się za nieekonomiczną). Decyzja o likwidacji przystani i plaży w tym miejscu została zakomunikowana Zastępcy Prezydenta Wojciechowi Krzyżekowi na spotkaniu konsultacyjnym Odra Dunaj Łaba z udziałem wojewodów opolskiego i śląskiego, które miało miejsce w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach 31 marca. Przebudowane zostaną również wszystkie mosty i śluza na Odrze miejskiej – wyjaśnia Leszek Iwulski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Racibórz.

- reklama -

Z kolei rzecznik starostwa powiatowego Karolina Kunicka, potwierdza że do starostwa wpłynęło już pismo Ministerstwa Gospodarki Śródlądowej z dnia 27 marca, w którym powiat został poinformowany, że w nowym studium wykonalności planowanego przedsięwzięcia nie ma miejsca na miejską plażę. Jak informuje zastępca prezydenta Wojciech Krzyżek – w pobliżu zamku powstanie port rzeczny. – W proponowanej koncepcji Racibórz obok Bohumina i Ostrawy ma stać się dużym centrum logistycznym dla żeglugi w Europie Środkowo – Wschodniej. Wojciech Krzyżek uzyskał też gwarancje, że w ramach rekompensaty środowiskowej raciborzanie będą mogli cieszyć się plażą w innym miejscu, prawdopodobnie obok aquaparku H2Ostróg. Rozpatrywane jest również zasypanie kanału Ulga. Więcej szczegółów będzie zawierało studium wykonalności, które wykonuje strona czeska – dodaje Iwulski.

Informacja podana przez Urząd Miasta 1 kwietnia okazała się żartem primaaprilisowym 🙂 Jednak jeszcze dzisiaj (3 kwietnia) funkcjonuje jako artykuł informacyjny. Czytelnicy serwisu samorządowego nadal muszą być czujni…

oprac. /j/

- reklama -

4 KOMENTARZE

  1. Szanowni Państwo „dziennikarze” tegoż jakże szacownego portalu. Czy zdajecie sobie sprawę, że info, które podaliście, jest, a raczej było żartem Prima Aprilisowym naszego UM, a dokładnie jego rzecznika Pana Leszka Iwuskiego? Shame on You /j/. 😀

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here