Stacja kolejowa w Chałupkach kiedyś i dziś [ZDJĘCIA]

2

Stacja w Chałupkach obchodzi w tym roku 170-lecie funkcjonowania. Jak zmieniała się na przestrzeni lat?

24 kwietnia 1844 roku rozpoczęto budowę linii kolejowej z Kędzierzyna-Koźla do Bohumína. Odcinek z Raciborza do Chałupek otwarto 1 maja 1847 roku, a funkcjonowanie rozpoczęła wtedy również stacja w Chałupkach. 1 października 1886 roku ukończoną budowę linii z Wodzisławia Śląskiego do Chałupek, a rok później pociągiem można było dojechać do Bohumína. Chałupki stały się więc stacją węzłową, czyli taką, z której wybiegają co najmniej trzy szlaki kolejowe.

Do 1869 roku stacja nosiła nazwę Annaberg, następnie do 1900 Annaberg (Preußisch Oderberg), Annaberg – 1901-1909, Annaberg (Oberschlesien) – 1910-1939, Ruderswald – 1939-1945, Ruderswald (Annaberg) – 1940-1941, a od 1945 roku Chałupki.

- reklama -

Kiedyś na terenie stacji znajdowała się lokomotywownia. Nadal można podziwiać nieużywaną wieżę wodną. Tuż przy stacji zlokalizowany jest stadion LKS-u Chałupki, którego historia jest ściśle związana z koleją. Klub powstał w 1933 roku z inicjatywy Dyrekcji Kolei w Opolu, a w przeszłości nosił nazwę Kolejarz Chałupki.

Stacja posiada w sumie kilkanaście torów głównych. Bez przerwy można obserwować na niej ruch towarowy, a przez to, że jest stacją graniczną, goszczą na niej pociągi czeskich, słowackich czy austriackich przewoźników. Przez Chałupki do Polski wjechało zamówione przez PKP Intercity Pendolino, a także opuściły kraj wyprodukowane przez firmę Stadler Flirty dla Kolei Węgierskich. Jeśli chodzi o ruch pasażerski, w tej chwili z Chałupek pociągami Kolei Śląskich można dojechać do Raciborza, Rybnika, Katowic, Bielska-Białej i Bohumína. Ze stacji odjeżdżają także składy PKP Intercity: EIC/EC Comenius (Warszawa Wschodnia–Ostrava-Svinov), IC/EC Praha (Warszawa Wschodnia–Praha hl.n.) i IC/EC Porta Moravica (Warszawa Wschodnia–Praha hl.n.).

O przejęcie budynku dworca od kilku lat zabiega gmina Krzyżanowice. PKP PLK ma w planie remont peronów – stanie się to najpóźniej w 2019 roku.

Katarzyna Przypadło
Źródła: atlaskolejowy.net, bazakolejowa.pl, fb.com/Cha%C5%82upki-Annaberg-151133851716991, januschr.republika.pl, semaforek.kolej.org.pl, źródła własne

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

2 KOMENTARZE

  1. Hyny

    „Annaberg” – nie wiedziałem że miały taką nazwe. Tym bardziej że Annaberg to Góra św. Anny.
    …i tak zawsze mozna czegoś sie ciekawego dowiedzieć. Fajny artykuł.

  2. 158

    Tak naprawdę to stacja kolejowa w Chałupkach powinna być głęboko zmodernizowana i rozbudowana. W Chałupkach brakuje co najmniej 4 torów towarowych żeby ruch był w miarę płynnie prowadzony. Obecnie często Chałupki są po prostu zapchane.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here