Stacja kolejowa w Chałupkach kiedyś i dziś [ZDJĘCIA]

Stacja w Chałupkach obchodzi w tym roku 170-lecie funkcjonowania. Jak zmieniała się na przestrzeni lat?

24 kwietnia 1844 roku rozpoczęto budowę linii kolejowej z Kędzierzyna-Koźla do Bohumína. Odcinek z Raciborza do Chałupek otwarto 1 maja 1847 roku, a funkcjonowanie rozpoczęła wtedy również stacja w Chałupkach. 1 października 1886 roku ukończoną budowę linii z Wodzisławia Śląskiego do Chałupek, a rok później pociągiem można było dojechać do Bohumína. Chałupki stały się więc stacją węzłową, czyli taką, z której wybiegają co najmniej trzy szlaki kolejowe.

Do 1869 roku stacja nosiła nazwę Annaberg, następnie do 1900 Annaberg (Preußisch Oderberg), Annaberg – 1901-1909, Annaberg (Oberschlesien) – 1910-1939, Ruderswald – 1939-1945, Ruderswald (Annaberg) – 1940-1941, a od 1945 roku Chałupki.

- reklama -

Kiedyś na terenie stacji znajdowała się lokomotywownia. Nadal można podziwiać nieużywaną wieżę wodną. Tuż przy stacji zlokalizowany jest stadion LKS-u Chałupki, którego historia jest ściśle związana z koleją. Klub powstał w 1933 roku z inicjatywy Dyrekcji Kolei w Opolu, a w przeszłości nosił nazwę Kolejarz Chałupki.

Stacja posiada w sumie kilkanaście torów głównych. Bez przerwy można obserwować na niej ruch towarowy, a przez to, że jest stacją graniczną, goszczą na niej pociągi czeskich, słowackich czy austriackich przewoźników. Przez Chałupki do Polski wjechało zamówione przez PKP Intercity Pendolino, a także opuściły kraj wyprodukowane przez firmę Stadler Flirty dla Kolei Węgierskich. Jeśli chodzi o ruch pasażerski, w tej chwili z Chałupek pociągami Kolei Śląskich można dojechać do Raciborza, Rybnika, Katowic, Bielska-Białej i Bohumína. Ze stacji odjeżdżają także składy PKP Intercity: EIC/EC Comenius (Warszawa Wschodnia–Ostrava-Svinov), IC/EC Praha (Warszawa Wschodnia–Praha hl.n.) i IC/EC Porta Moravica (Warszawa Wschodnia–Praha hl.n.).

O przejęcie budynku dworca od kilku lat zabiega gmina Krzyżanowice. PKP PLK ma w planie remont peronów – stanie się to najpóźniej w 2019 roku.

Katarzyna Przypadło
Źródła: atlaskolejowy.net, bazakolejowa.pl, fb.com/Cha%C5%82upki-Annaberg-151133851716991, januschr.republika.pl, semaforek.kolej.org.pl, źródła własne

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. „Annaberg” – nie wiedziałem że miały taką nazwe. Tym bardziej że Annaberg to Góra św. Anny.
    …i tak zawsze mozna czegoś sie ciekawego dowiedzieć. Fajny artykuł.

  2. Tak naprawdę to stacja kolejowa w Chałupkach powinna być głęboko zmodernizowana i rozbudowana. W Chałupkach brakuje co najmniej 4 torów towarowych żeby ruch był w miarę płynnie prowadzony. Obecnie często Chałupki są po prostu zapchane.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here