97 rocznica urodzin św. Jana Pawła II

Papież

Na ziemi raciborskiej przy ul. Jana Pawła II znajduje się pomnik tego wielkiego papieża Polaka, dziś już św. Jana Pawła II. Również Gimnazjum nr 5, Zespół Szkół  Ogólnokształcących w Kornowacu i Szkoła Podstawowa w Sudole  noszą imię Jana Pawła II.

- reklama -

Św. Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku  W Wadowicach, gdzie mieszkał przy ul. Kościelnej. 20 czerwca został ochrzczony w pobliskim kościele parafialnym. Nadano mu  imiona Karol oraz Józef. Rodzicami byli  Emilia z domu Kaczorowskich i Karol Wojtyła z zawodu wojskowy. Dlatego małemu Karolowi, Józefowi Sakramentu Chrztu św. udzielił kapelan wojskowy. Karol miał jeszcze siostrzyczkę która zmarła po porodzie a także starszego brata Edmunda -lekarza. Już w szkole podstawowe j wykazywał się zdolnościami, pracowitością i pobożnością. Zaraz po  I-szej Komunii św. został ministrantem. Już wtedy imponowała mu służba Bogu przy ołtarzu. Brał też udział  w szkolnych  przedstawieniach teatralnych. Lubił grać z kolegami w piłkę nożną.

Gdy miał 9 lat zmarła jego matka. Tydzień po pogrzebie Ociec pojechał z nim do Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam w sanktuarium ukląkł z nim przed głównym ołtarzem, wskazał na obraz Matki Boskiej i powiedział„ teraz Ona będzie twoją mamą”. Odtąd do tergo miejsca często pielgrzymował, póki był w Polsce. W 1932 roku zmarł brat Karola 26 letni Edmund, zarażony w bielskim szpitalu szkarlatyną. Odtąd został sam z ojcem. W Wadowicach ukończył gimnazjum, występując  często w szkolnym teatrze amatorskim. Otrzymał świadectwo maturalne z oceną celującą. Wówczas w 1940 roku przeprowadził się z ojcem do Krakowa .Tam wybrał  studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagielońskim. 18 lutego 1941 roku po długiej chorobie zmarł jego ojciec.

Dla 21 letniego Karola był to poważny cios. Pozostał bez rodziny i środków do życia. Podjął wtedy pracę fizyczną w zakładach chemicznych Solvay, początkowo w kamieniołomie w Zakrzówku  a potem w Borku Fałęckim w oczyszczalni sody. Pokonując codziennie kilkukilometrową drogę w drewniakach do pracy, wstępował  do kaplicy Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Łagiewnikach. W 1942 roku wstąpił do tajnego Seminarium Metropolitalnego w Krakowie  nie przerywając pracy w Solvayu. Decyzją Kardynała Sapiechy zamieszkał w pałacu arcybiskupim.

Już  1 listopada 1946 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk ks. kard. Adama Stefana  Sapiechy. Pierwszą Mszę św. Prymicyjną odprawił w kaplicy św. Leonarda na Wawelu. 15 listopada 1946 roku  wyjechał do Rzymu  aby kontynuować studia  na Międzynarodowym Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza z Akwinu. Tam Studia ukończył w lipcu 1948 roku. Po powrocie do Polski otrzymał skierowanie do pracy w parafii w Niegowici. W tym czasie po raz pierwszy podczas wakacji odwiedził jedyną bliską mu osobę ciocię Stefanię, siostrę ojca. Była oddelegowana przez ówczesne władze oświatowe do kierowania szkołą podstawową w Stodołach, po wojnie włączonych do Polski. A ponieważ ciocia miała tylko jeden pokoiczek  na poddaszu , przyjęła go do swego domu jej przyjaciółka Pani Piecha. Jej mąż zginął na wojnie. Miała dwóch synów 6 letniego Karola i 8 letniego Grzegorza.

Ks. Karol Wojtyła przyjeżdżał tam jeszcze kilka razy wspominają dziś  żyjący Grzegorz i Karol. Pamiętają jak ksiądz wieczorami leżał krzyżem na podłodze i modlił się..Kiedyś  z Rybnika pojechał pociągiem z Rybnika do odbudowujące się Raciborza. Modlił się pod Kolumną Maryjną  na Rynku a stąd udał się do kościoła pątniczego Matki Bożej Raciborskiej.

W marcu 1948 roku ks. Karol Wojtyła był przeniesiony na wikariusza do parafii św. Floriana w Krakowie. W Krakowie też wydano drukiem jego rozprawę doktorską i wówczas po obronie otrzymał tytuł doktora teologii w 1956 roku objął katedrę etyki KUL. Był to też okres kiedy razem ze studentami  brał udział w spływach kajakowych a zimą uprawiał narciarstwo.

W 1958 roku ks. dr Karol Wojtyła został mianowany biskupem pomocniczym Krakowa. Wydał też między innymi prace „Miłość i odpowiedzialność” oraz „Osoba i czyn”. Wtedy brał czynny udział w obradach Soboru Watykańskiego II. 30 grudnia 1963 r. został mianowany  arcybiskupem metropolitą krakowskim a  26 czerwca 1967 roku papież Paweł VI mianował Go Kardynałem.

Po śmierci papieża Jana Pawła I na konklawe 16 października 1978 roku ks. Kardynał  Wojtyła został wybrany papieżem . W ciągu 26 letniego pontyfikatu między innymi odbył 102 pielgrzymki zagraniczne do 135 krajów na całym świecie. Napisał oprócz licznych publikacji 14 encyklik, 14 adhortacji, 11 konstytucji i 43 listy apostolskie.

Swoją ojczyznę Polskę jako papież  odwiedził 9 razy. 20 grudnia 1985 roku zapoczątkował Światowe Dni Młodzieży. Jego pontyfikat jest obfity w różne wydarzenia na skalę światową, również w sferze społeczno gospodarczej i humanitarnej. Napisano na ten temat wiele artykułów i książek, powstało sporo filmów. Mimo kilkukrotnych zachorowań, a także zamachu na Jego życie Pan Bóg uratował Go. W tym ostatnim przypadku za przyczyną Matki Boskiej Fatimskie.

Od początku lat 90-tych Jan Paweł II  cierpiał na chorobę Parkinsona. Ale nie załamywał się. Nie ukrywał też swego cierpienia. 2 kwietnia 2005 roku  rozpoczęła się u Niego agonia. Powoli umierał na oczach całego świata i licznie zgromadzonych , modlących się na Placu św. Piotra. Odszedł do Domu Ojca o godz. 21.37.

Pogrzeb ana Pawła II odbył się 8 kwietnia 2005 roku. Został pochowany w krypcie Bazyliki  św. Piotra. Beatyfikacja zgodnie z decyzją papieża Benedykta XVI odbyła się 1 maja 2011 roku W niedzielę Bożego Miłosierdzia, 27 kwietnia 2014 roki w  Rzymie odbyły się uroczystości kanonizacyjne  Bł. Jana Pawła II oraz bł. Jana XXIII.

Na ziemi raciborskiej przy ul. Jana Pawła II znajduje się pomnik tego wielkiego papieża Polaka, dziś już św. Jana Pawła II. Również Gimnazjum nr 5, Zespół Szkół  Ogólnokształcących w Kornowacu i Szkoła Podstawowa w Sudole  noszą imię Jana Pawła II.

/K.N./

pub;. /ps/

- reklama -

2 KOMENTARZE

  1. Powinniśmy odwiedzić wspomniane w artykule miejsce w Stodołach tuż za Rudami w kierunku Rybnika.
    Zachował się budynek w którym przebywał ks. Karol Wojtyła i w nim izba pamięci.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here