8 lat temu RTP Unia zdobyła pierwsze Mistrzostwo Polski w kobiecej piłce nożnej [ZDJĘCIA]

piłka nożna

Dawnych wspomnień czar. Pamiętacie jeszcze kobiecą drużynę piłki nożnej w Raciborzu? 23 maja minęła 8 rocznica, kiedy zawodniczki RTP Unia odebrały złote medale za wywalczone tydzień wcześniej w meczu z AZS Wrocław mistrzostwo kraju.

- reklama -

Dla unitek był to zaledwie drugi sezon w kobiecej Ekstralidze. W pierwszym nabywały doświadczenia, aby już w drugim rozpocząć niepodzielną, trwającą 5 lat dominację w kobiecym futbolu w Polsce. Kluczem do zwycięstwa w sezonie 2008/2009 był rozgrywany 17 maja 2009 roku we Wrocławiu mecz z tamtejszym AZS-em. Wrocławianki od ośmiu lat nieprzerwanie królowały w Ekstralidze, jednak ekipa z Raciborza w tym sezonie grała tak dobrze, że do tytułu wystarczał jej zaledwie remis na stadionie przeciwnika. Unitki nie poszły na minimalizm i po golu Anny Sznyrowskiej w 28 minucie ostatecznie pokonały wrocławianki 1:0. Historycznego wyczynu podopieczne Remigiusza Trawińskiego dokonały w kładzie: Antończyk – Karcz, Kasperska, Różkowska (Rżany 65′), Konsek -Manczyńska, Rytwińska, Winczo, Seyrova (Sęga 88′) – Sznyrowska, Wiśniewska (Dziadek 78′). (Szczegółową relację z tego meczu można przeczytać pod wskazanym linkiem )

Tydzień później, 23 maja 2009 roku, po meczu ostatniej kolejki z Pragą Warszawa odbyła się mistrzowska feta, podczas której zawodniczki odebrały złote medale. Po raz pierwszy, ale nie ostatni. Tak narodziła się złota era kobiecej piłki w Raciborzu. A potem? W następnych latach raciborzanki jeszcze czterokrotnie powtarzały to osiągnięcie, po drodze dokładając kilka triumfów w krajowym pucharze. To jednak było za mało na ambicje Remigiusza Trawińskiego, który wielokrotnie powtarzał, że interesują go wyłącznie sukcesy w europejskich pucharach. Niestety, albo zabrakło doświadczenia jak w pierwszym podejściu z Austriaczkami, albo odrobiny szczęścia jak z duńskim Broendby, albo na drodze stawał późniejszy zdobywca trofeum VFL Wolfsburg (obydwa spotkania były transmitowane w Eurosporcie). Gdy wreszcie trafił się rywal wydawałoby się jak najbardziej do przejścia, najsłabszy chyba w stawce turecki Konyak, znów pech dał znać o sobie. Unitki, choć atakowały, to było to raczej bicie głową w mur i ostatecznie minimalnie lepsze w dwumeczu okazały się Turczynki.

To przeważyło. Trawiński wycofał się z finansowania, zawodniczki rozjechały po kraju i po Europie. 28 listopada 2013 roku odbył się ostatni trening zespołu, a 3 marca 2014 roku Józef Teresiak ogłosił definitywne zakończenie działalności klubu. Jedyne co pozostało to wspomnienia, jak czarowały z piłką Agnieszka Winczo, Anna Sznyrowska, Anna Żelazko, Patrycja Wiśniewska, Iva Landeka czy Chinasa.

Zapraszamy do obejrzenia archiwalnych zdjęć z ostatniego meczu sezonu 2008/2009 z Pragą Warszawa i celebracji pierwszego tytułu mistrzowskiego.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here