Stary Browar zwyciężył w konkursie na najlepsze Pływadło 2017 [ZDJĘCIA]

Stary Browar - Pływadła 2017
Stary Browar - Pływadła 2017

Na przystani Szkwał w Kędzierzynie-Koźlu rozdano nagrody w konkursie na najlepsze pływadła. Bezkonkurencyjni Stary Browar, Prom Grzegorzowice i replika Mostu na Uldze…

- reklama -

Jak powiedział nam Robert Myśliwy, członek jury – zadanie przed nami było bardzo trudne. Kolejny raz obchodzimy przystań i próbujemy wybrać najlepszych.

Ostatecznie na scenie pojawili się zwycięzcy, którym nagrody wręczyli Prezydent Kędzierzyna-Koźla Sabina Nowosielska oraz Bronisław Piróg – pomysłodawca tego największego w Europie spływu na byle czym. W składzie jury byli również starosta powiatu Kędzierzyńsko-kozielskiego Małgorzata Tudaj, Teresa Głusze – kierownik promocji urzędu miasta KK, Komandora spływu – Tadeusz Urbańczyk, Bronisław Piróg – pomysłodawca przedsięwzięcia oraz Kinga Łaźniewska z wydziału promocji Miasta Kędzierzyna.

Dziękujemy,  że przyjechaliście do naszego miasta z tymi przepięknymi pływadłami, dzięki którym nasze miasto jest dziś piękniejsze niż zwykle – usłyszeliśmy ze sceny podczas ogłaszania werdyktu.
Wyróżnienia przyznano pływadłom o nazwach: Smok, Gołębica, replika historycznego mostu. Nagrody (również pieniężne ufundowane przez samorządy miejskie raciborski i kędzierzyśnko-kozielski)  trafiły natomiast do:
– trzecia nagroda dla pływadła nr 10 – Replika Mostu nad kanałem Ulga w 60 lat raciborskiego mostu po odbudowie,
– drugie miejsce dla pływadła nr 26 – Prom Grzegorzowice – w załodze którego zasiadł również przewoźnik pracujący obecnie na promie
– pierwsze miejsce dla pływadła nr 3 – Stary Browar.

Specjalną nagrodę starostwa Kędzierzyńsko-Kozielskiego przekazała również starosta Małgorzata Tudaj, która również przypadła pływadłu Stary Browar.

Zobacz galerię z pikniku na nabrzeżu Odry, gdzie setki osób bawiło się w gorące czerwcowe popołudnie obserwując barwne widowisko w oczekiwaniu na werdykt. W trakcie imprezy dzieci mogły skorzystać z zabaw na wielu atrakcjach zaś dorośli posłuchać szantowej muzyki i gry na afrykańskich bębnach.


 

Czterdzieści pływadeł  przemierzało Odrę po raz osiemnasty. Impreza właczona została w obchody 800 lat nadania praw miejskich Raciborza oraz 50 lat miasta Kuźnia Raciborska.

 

Bronisław Piróg

Bronisław Piróg, główny pomysłodawca spływu wspominał lata minione. Pierwsze spływ sprzed osiemnastu lat, kiedy w imprezie wzięło udział dziesięć łodzi a dystans przemierzono w ciągu jednego dnia przypływając późną nocą do celu. Największa jak dotąd była jednak edycja trzecia, która zakończyła się na „wyspie” gdzie samorząd kędzierzyński zorganizował wielką fetę powitalną. Dziś Pływadła są imprezą dwudniową, bodaj największą tego typu w Europie – dodał Bronisław Piróg.


Podczas finału doszło do zdarzenia, z powodu którego niestety nie można powiedzieć, że wszystkie pływadła szczęśliwie dopłynęły do mety.  Jedna z załóg podczas manewru zawracania w kierunku brzegu wywróciła niewielką łódkę z numerem 18 i pięcioosobowa załoga znalazła się w wodzie. Młody członek załogi został odwieziony do szpitala z podejrzeniem uszkodzenia kręgosłupa.

 

Ireneusz Burek

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here