Kuźnia Raciborska: Rowerem w stronę Morza Czarnego [ZDJĘCIA]

zso kuznia raciborska beczwa

Ponad 100 km, od źródeł do ujścia rzeki Beczwy na Morawach, pokonali na rowerach uczniowie ZSO.

Uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Kuźni Raciborskiej wraz ze swoimi nauczycielami, Tomaszem Jabłonką i Wojciechem Gdeszem, po raz kolejny zrealizowali autorski projekt rowerowej wyprawy. Brali w niej udział również absolwenci szkoły, uczestnicy wycieczki „Odra – od źródeł do ujścia” z 2015.

Tym razem młodzież zaplanowała ponad 100-kilometrową trasę od źródeł do ujścia Beczwy na Morawach. Rzeka ta wypływa niemal u stóp Beskidów, a wpada do Morawy, która potem z Dunajem wpływa do Morza Czarnego. Uczestnicy jechali przez dwa dni, przygotowując dokumentację krajoznawczą i przyrodniczą. Odwiedzili m.in. partnerskie miasto Odry, gdzie wraz z nauczycielami i dyrekcją szkoły uczestniczyli na zaproszenie Starosty Miasta Odry w obchodach dnia Miasta Odry.

- reklama -

– Projekt rzeki Beczwy osiągnął pełen sukces – uważa pomysłodawca i kierownik wyprawy, Wojciech Gdesz. – Pojechaliśmy rowerami do miejsca, gdzie znajduje się granica Europejskiego Wododziału. My ruszyliśmy na południe, w stronę Dunaju i Morza Czarnego. Góry, zmieniające się koryto rzeki, piękna przyroda, czaple, kormorany, ponad 100 kilometrów w nogach – to myślę, dla młodego człowieka, urzeczywistnienie marzeń o przygodzie. To nieprawda, że młodzi klikają tylko w smartfony. Jestem dumny z kuźniańskiej młodzieży! Była to już trzecia tak poważna wyprawa kuźniańskiej szkoły. Dość powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich lat pokonaliśmy na nich około 1500 km. Mówiąc kolokwialnie: młodzi z Kuźni Raciborskiej dają radę! A i dla nauczycieli weekend z młodzieżą, gdy razem pokonuje się trudy wyprawy, jest czymś najpiękniejszym w zawodzie – opowiada Wojciech Gdesz.

– Bardzo serdecznie w imieniu chłopaków, ich rodziców oraz własnym chciałbym skierować podziękowania dla Pana Burmistrza Pawła Machy za pomoc w organizacji tego przedsięwzięcia. Myślę, że byliśmy dobrymi ambasadorami Kuźni i projektu Odra-Dunaj. Gorąco dziękuję też Panu Grzegorzowi Żaczkowi za techniczne i fachowe wsparcie wyprawy – mówi Tomasz Jabłonka.

Jak zdradzają nauczyciele, w kuźniańskiej szkole przygotowywana jest już kolejna wyprawa dla młodzieży. Jak zapewniają – pionierska na skalę europejską!

fot. Tomasz Jabłonka
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here