III Rafako Półmaraton. Wsparcie dla 5-letniego Michałka [ZDJĘCIA]

Rafako Półmaraton

Podczas poprzednich edycji biegacze pomogli Magdzie, Wiktorii i Jurkowi. Teraz pobiegną dla Michałka, który urodził się z ciężkim schorzeniem nerek.

Michałek Junka ma 5,5 lat od pierwszych chwil życia szpital jest jego drugim domem. Chłopczyk urodził się z ciężkim schorzeniem nerek. Długo i intensywnie był dializowany, przechodził ciężkie zabiegi i skomplikowane leczenie. Zmagał się m.in. z nowotworem nerek i padaczką. W kwietniu przeszedł operację transplantacji nerki. Obecnie uczy się funkcjonować z nowym organem. – Podstawą prawidłowego funkcjonowania organizmu jest regularne stosowanie leków immunosupresyjnych, które odpowiadają za pracę przeszczepionego organu. Michał musi zażywać je przez całe życie – mówi Hanna Tokarczyk, mama Michała. – Niestety, ceny tych leków bardzo często ulegają zmianie. Ich cena z kilku zł za opakowanie potrafi „podskoczyć” do nawet 1500 zł – dodaje pani Hanna. Każdy, kto chce pomóc Michałkowi w walce z tą trudną i kosztową chorobom może pobiec w Mini półmaratonie, który odbędzie się o 27 sierpnia o g. 9.00. Wpisowe wynosi 20 zł. Do pokonania jest zaledwie 2,109 m. Zapisy wkrótce ruszą.

- reklama -

Dziecko takie jak Michał, które choruje od urodzenia i jest leczone na niewydolność nerek zawsze narażone jest na powikłania i liczne skutki uboczne. – W naszym przypadku są to schorzenia neurologiczne, czyli zdiagnozowana padaczka, zaburzenia błędnika, przebyty nowotwór, zaburzenia pracy tarczycy, stałe kontrole okulistyczne, laryngologiczne, zaburzenia ogólnorozwojowe. Niektóre z tych powikłań wymagają wizyt w prywatnych gabinetach lekarskich. To wszystko sprawia, że rozwój Michała jest daleki od rozwoju jego rówieśników. W tej chwili walczymy o jak najlepszy rozwój manualny i umysłowy. Wpływ na taki rozwój mają prywatne zajęcia ogólnorozwojowe i logopedyczne z wykwalifikowanym nauczycielem – tłumaczy mama 5,5- latka.

Cykl takich zajęć, zorganizuje rodzinie TEB Edukacja z Raciborza. Placówka już rok temu przyłączyła się do akcji, spełniając marzenia Wiktorii i Jurka. – Nasi uczniowie z kierunku technik masażysta z elementami fizjoterapii chętnie zaangażują się w pomoc dla Michałka. W dniu 23 czerwca wspólnie zorganizowaliśmy lekcję pokazową, podczas której nasza uczennica pod okiem nauczyciela przeprowadziła zajęcia ogólnorozwojowe z wykorzystaniem elementów fizjoterapii, integracji sensorycznej oraz gier i zabaw ogólnorozwojowych. Obrazuje to w jaki sposób nasi uczniowie realizują zajęcia na kierunku technik masażysta. Jesteśmy dumni, że zdobyta wiedza i umiejętności pomagają ludziom. Nasza szkoła stawia na praktyczną naukę zawodu. Cieszymy się, że już drugi raz możemy pomóc – mówi Alicja Gurazda- Rongiers, dyrektor TEB Edukacja Racibórz.

Ponadto placówka została partnerem raciborskiego półmaratonu. Jej absolwenci – masażyści pojawią się na zawodach i pomogą biegaczom znieść wysiłek włożony w przebiegnięcie trasy. Dodatkowo na przygotowanych stoiskach będą udzielać porad z zakresu dietetyki, wizażu i stylizacji fryzur. Ciekawe niespodzianki przygotuje również dla najmłodszych uczestników pikniku rodzinnego towarzyszącemu półmaratonowi.

Fot. Rafako

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here