Czy opalanie jest zdrowe?

1

Promienie słoneczne, a może solarium? Zanim zdecydujesz się na opaleniznę warto być świadomym możliwych konsekwencji. Państwowa Inspekcja Sanitarna radzi także, jak zapobiec negatywnym skutkom promieniowania UV.

 

- reklama -

Promieniowanie ultrafioletowe (UV) jest stałym elementem naszego życia. Zgodnie z dotychczasowym stanem wiedzy  niewielkie ilości promieniowania UV są korzystne dla zdrowia (np. proces wytwarzania witaminy D), jednak zbyt duże dawki wpływają na zdrowie niekorzystnie. Wśród negatywnych skutków narażenia na promieniowanie UV można wyróżnić:

 • fotostarzenie się skóry – czyli przedwczesne starzenie się skóry,
 • nowotwory skóry – jak: czerniak złośliwy,
 • przebarwienia skóry – pojawiają się w przypadku nadmiernego przebywania na słońcu lub intensywnego, długotrwałego korzystania z solarium,
 • nadprodukcję wolnych rodników – czyli reaktywnych form tlenu, które powodują drobne uszkodzenia i degenerację włókien kolagenowych,
 • immunosupresję – czyli osłabienie układu odpornościowego,
 • rumień i oparzenia słoneczne,
 • reakcje fotouczulające.

Spędzając dłuższy czas na wolnym powietrzu musimy zatem pamiętać o kilku podstawowych zasadach dotyczących ochrony przed nadmiernym promieniowaniem UV:

 1. Ogranicz czas przebywania na słońcu w godz. 10:00-14:00.
 2. Rób przerwy w opalaniu się, częściej przebywaj w cieniu.
 3. Noś ubrania ochronne, bawełniane, nie eksponuj całego ciała, szczególnie chroń: oczy, twarz, szyję.
 4. Nos okulary przeciwsłoneczne wyposażone w specjalne filtry.
 5. Używaj kremów ochronnych o szerokim spektrum ochrony przeciwsłonecznej.
 6. Chroń niemowlęta i dzieci już od najmłodszych lat i ucz je wraz z wiekiem racjonalnego korzystania ze słońca.

Duże dawki promieni UV wytwarzają także urządzenia do opalania – solaria. Podczas jednorazowej wizyty w solarium skóra otrzymuje duże natężenie promieniowania UV w krótkim czasie, co stanowi 20-25-krotnie większą dawkę promieniowania niż w przypadku naturalnego, powolnego opalania się. Wielokrotne korzystanie w ciągu roku z solariów przyczynia się do nasilenie procesów przedwczesnego starzenia się skóry oraz występowania nowotworów skóry. Szczególnie narażone są dzieci i młodzież (w okresie rozwoju skóra jest bardziej podatna na szkodliwe skutki promieniowania UV), a także osoby z fenotypem skóry I (skóra nigdy się nie opala, zawsze ulega oparzeniom), fenotypem skóry II (skóra czasami się opala i często ulega oparzeniom), z licznymi znamionami barwnikowymi na skórze, z dużą ilością piegów oraz z oparzeniami słonecznymi w dzieciństwie.

Artykuł to część akcji „Brązowo, ale czy zdrowo?” Państwowej Inspekcji Sanitarnej woj. śląskiego. Działania w ramach akcji mają na celu uzmysłowienie i podniesienie świadomości oraz wiedzy na temat procesów zachodzących w organizmie podczas opalania, a także zwrócić uwagę na problemy zdrowotne wynikające z nieodpowiedzialnego korzystania z promieniowania ultrafioletowego (UV) w solariach.

 

oprac. /mh/

fot. pixabay

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

1 KOMENTARZ

 1. Zbyszek

  Niewiele ludzi wie, że są naturalne metody na ochronę przed promieniowaniem słonecznym, na przykład nasiona dzikiem marchwi działają świetnie. Naturalne kosmetyki, takie jak tutaj , nie powodują starzenia się skóry, są bezpieczne i można stosować bez obaw o choroby 🙂

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here