Uroczystości pogrzebowe ks. infułata Mariana Żagana [ZDJĘCIA]

ks. infułat Marian Żagan

Ponad stu księży, przedstawiciele lokalnych władz, parafianie razem z rodziną żegnali wieloletniego proboszcza parafii pw. św. Jadwigi Śl. w Raciborzu-Markowicach.

- reklama -

 

Ks. infułat Marian Żagan zmarł 14 lipca w wieku 82 lat po długiej chorobie. Pogrzeb odbył się we wtorek, 18 lipca, w kościele pw. św. Jadwigi Śląskiej w Raciborzu-Markowicach, gdzie przez wiele lat ks. Żagan był proboszczem.

Ks. infułata Mariana Żagana żegnała rodzina wraz z przyjaciółmi, ale i parafianie, przedstawiciele duchowieństwa – około stu księży, biskupi a także reprezentanci władz samorządowych – starosta Ryszard Winiarski, wiceprezydent Wojciech Krzyżek oraz radni Rady Miasta Racibórz.

Biskup senior diecezji gliwickiej Jan Wieczorek przewodniczył mszy św. Zaś kazanie wygłosił arcybiskup Alfons Nossol, który studiował razem z ks. Żaganem. Podczas uroczystości wspominano zmarłego księdza jako człowieka wielkiej wiary oraz serdecznego przyjaciela.

Śp. ks. infułat Marian Żagan urodził się 24 stycznia 1935 r. w Zebrzydowicach, powiat Cieszyn w rodzinie Henryka i Marii zd. Salamon. W 1941 r. rozpoczął naukę w szkole podstawowej w rodzinnej miejscowości, którą przerwały w 1944 r. działania wojenne. Ukończył ją po zakończeniu wojny i w 1948 r. kontynuował edukację w męskim liceum ogólnokształcącym w Cieszynie.

ś.p. ksiądz Żagan

Po złożeniu egzaminu dojrzałości w 1952 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Nysie. Święcenia kapłańskie przyjął 9 lutego 1958 r. z rąk biskupa Franciszka Jopa w kościele pw. św. Jadwigi w Zabrzu. Po święceniach został mianowany wikariuszem parafii św. Mikołaja w Raciborzu (1958-1962), a następnie Ducha Świętego w Zabrzu (1962-1965). W lipcu 1965 r. został mianowany najpierw wikariuszem, a kilka miesięcy później proboszczem parafii św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach. W 1980 r. objął parafię św. Jadwigi w Raciborzu-Markowicach, której proboszczem był aż do przejścia na emeryturę w 2010 r. Jako emeryt pozostał na terenie parafii, której duszpasterzem był przez ponad 30 lat. W latach 1991-2010 pełnił funkcję dziekana rejonu raciborskiego, a w latach 1998-2008 również dziekana dekanatu Racibórz. Ponadto w latach 1992-2010 był członkiem Kolegium Konsultorów Diecezji Opolskiej oraz 2007-2016 członkiem Rady Kapłańskiej. W 1979 r. Biskup Opolski nadał mu tytuł dziekana honorowego, natomiast Stolica Apostolska ustanowiła go w 1991 r. kapelanem Jego Świątobliwości, a w 1994 r. protonotariuszem apostolskim. Odszedł do Pana po ciężkiej chorobie 14 lipca 2017 r.

Fot. – urocz. pogrzebowe – Anna Łapka

publ. /j/

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. W imieniu przedstawicieli świeckich przemawiał jedynie Pan Krystian Niewrzoł- przew.
    Klubu Inteligencji Katolickiej. To było pożegnanie i podziękowanie śp. ks. Infułatowi za wieloletnią współpracę. Ciekawe i na poziomie. Dziękuję.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here