Gmina Krzanowice w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego 2017” [ZDJĘCIA]

krzanowice piekna wies wojewodztwa slaskiego

„Jasełka bożonarodzeniowe” w wykonaniu „Tyjatru z przipadku” z Bojanowa oraz zagroda państwa Kretek z Krzanowic biorą udział w kolejnej edycji konkursu „Piękna wieś województwa śląskiego”.

Gmina Krzanowice po raz czwarty z rzędu bierze udział w konkursie „Piękna wieś województwa śląskiego”, którego organizatorem jest Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego. Tym razem gmina wystartowała w kategorii „najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe”, którym są „Jasełka bożonarodzeniowe” w wykonaniu „Tyjatru z przipadku” z Bojanowa oraz „najpiękniejsza zagroda wiejska” – zagroda Urszuli i Krystiana Kretek z Krzanowic.

- reklama -

Odbyła się już terenowa komisja oceniająca dorobek zgłoszonych przedsięwzięć. Trzech jurorów brało pod uwagę następujące kryteria:
– najlepsze przedsięwzięcie popularyzujące tradycje, obrzędy i zwyczaje ludowe: autentyczność i spójność obrzędów i zwyczajów, gwary, muzyki, pieśni i tańców, strojów i rekwizytów z lokalnym środowiskiem. Prezentacja filmu, prezentacja multimedialna, inscenizacja – podczas wizyty komisji konkursowej (tradycyjne rekwizyty i kostiumy dostosowane do charakteru widowiska, dokumentacja przedstawienia) oraz zaangażowanie społeczności lokalnej w popularyzowanie i kultywowanie miejscowych tradycji, obrzędów i zwyczajów;
– najpiękniejsza zagroda wiejska: spójność zagrody z dziedzictwem kulturowym i przyrodniczym, estetykę części mieszkalnej, części gospodarczej, produkcyjnej, usługowej, części rekreacyjno-wypoczynkową zagrody wiejskiej. Zwracano także uwagę na zakres przedsięwzięcia dostosowanego do wymogów ochrony środowiska (gospodarka odpadowa – składowanie obornika, szamba ekologiczne, rozwiązania energooszczędne – kolektory słoneczne itp.

– Każda z grup prezentujących swój dorobek stanęła na wysokości zadania. Było widać profesjonalizm, a także poczucie humoru i naturalność. Jurorzy wyjechali pod ogromnym wrażeniem i oto nam chodziło – podkreśla Urząd Miejski Krzanowice. Wyniki będą znane 30 października, a wręczanie nagród odbędzie się w listopadzie.

Gmina Krzanowice ma już na swoim koncie sukcesy w tym konkursie. W 2014 tytuł „Pięknej wsi” zdobyło sołectwo Wojnowice, w 2015 r. drugie miejsce zdobyły Krzanowickie Omy, a w 2016 r. wyróżniono Chór Cecylia.

fot. UG Krzanowice
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here