Dofinansowanie na budowę obwodnicy wschodniej Raciborza na 800-lecie miasta

gddkia

Po blisko 30 latach mieszkańcy Raciborza doczekali się decyzji o przyznaniu środków na budowę drogi, która przybliży Racibórz do autostrady. Udało się tego dokonać, właśnie w roku jubileuszowym- 800-lecia przyznania praw miejskich.

- reklama -

W czerwcu Miasto otrzymało 146 mln zł unijnego dofinansowania na budowę ośmiokilometrowego odcinka drogi regionalnej. W piątek, 4 sierpnia prezydent Mirosław Lenk podpisał porozumienie w sprawie opracowania dokumentacji projektowej II odcinka obwodnicy wschodniej Raciborza z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Imprezy sportowe, kulturalne, spotkania autorskie, wystawy, jarmarki, koncerty gwiazd polskiej estrady, to propozycje dla mieszkańców na uczczenie jubileuszu. Form świętowania z okazji 800-lecia Raciborza jest sporo. Należy jednak pamiętać, że oferty kulturalno- rozrywkowe, to nie wszystko. Miasto Racibórz zadbało również o wizualną część miasta. Pięknieją bulwary nadodrzańskie, odnowiony zostanie Ogródek Jordanowski i budynek po byłej komendzie policji, przybywa też zieleni w mieście.

Jednak najważniejszym wydarzeniem roku jubileuszowego, jakie zapisze się na kartach historii to, z pewnością podpisanie długo wyczekiwanej umowy na budowę wschodniej obwodnicy Raciborza. Mieszkańcy przez wiele lat czekali na tę decyzję. Napłynęła w czerwcu z Urzędu Marszałkowskiego. Przypomnijmy, że Racibórz otrzymał 146 mln zł unijnego dofinansowania na ośmiokilometrowy odcinka drogi regionalnej od gminy Rudnik aż do ulicy Rybnickiej/Piaskowej w Raciborzu. Całość zadania zamyka się w kwocie 200 tys. zł.

– Decyzja marszałka o przyznaniu nam środków świadczy o tym, jak ważne dla Śląska jest nasze miasto. Racibórz, z kolei stanie się atrakcyjniejszym miejscem dla potencjalnych inwestorów. Mieszkańcy zaś łatwiej, szybciej i wygodniej będą mogli dojeżdżać do autostrady, a w mieście rozładuje ruch samochodowy – wylicza korzyści Mirosław Lenk, prezydent Raciborza.

Dopełnieniem tego było podpisane, 4 sierpnia porozumienie Miasta Racibórz z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad w sprawie budowy obwodnicy wschodniej. – Po stronie Urzędu Miasta leży ustalenie wariantu trasy obwodnicy oraz przygotowanie warunków środowiskowych. Ta droga w sposób kompleksowy zapewni realizację potrzeb komunikacyjnych miasta. W oczywisty sposób zbliży ona Racibórz do najważniejszych ciągów komunikacyjnych Śląska. Decyzje o sfinansowaniu przez województwo śląskie tej kluczowej inwestycji drogowej, prace na zbiorniku Racibórz Dolny i dzisiejsze porozumienie pokazują, jak ważny staje się Racibórz dla całego województwa. Dowodzi tego, chociażby fakt, że dofinansowanie raciborskiej inwestycji było największe spośród wszystkich przedstawionych do sfinansowania projektów. Co więcej, Urząd Marszałkowski postawił tylko na 4 inwestycje spośród blisko 30 propozycji starających się o środki na budowę. Dzisiejsze decyzje pokazują, że nie tylko województwo, ale też strona rządowa widzi potrzebę rozwiązania raciborskich problemów komunikacyjnych– przyznaje M. Lenk.

Warto przypomnieć, że obwodnica wschodnia docelowo połączy Racibórz z autostradą A1. Ma przebiegać od gminy Rudnik przez Racibórz, Kornowac, Gaszowice, Lyski i Rydułtowy do ul. Sportowej w Rybniku.

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here