Jedyna w Polsce wystawa historii Biblii na Zamku Piastowskim

wystawa biblii zamek piastowski raciborz

Wystawa jest interaktywnym sposobem zapoznania się z historią Biblii. Podczas zwiedzania można przyjrzeć się słowom zapisanym na kamiennych tablicach, na skórach zwierzęcych, na papirusie i pergaminach.

W domu książęcym na Zamku Piastowskim w Raciborzu można oglądać wystawę historii Biblii. To jedyna taka wystawa w Polsce.

- reklama -

Ekspozycja to zbiór faksymiliów, czyli przedruki oryginałów. Termin „faksymile” pochodzi od łacińskiego słowa „fac simile”, które oznacza „czyń podobnie”. – Żyjemy w szczególnej dekadzie naszego wieku, kiedy to każda ze znaczących bibliotek stara się dygitalizować swoje zbiory. Kopie średniowiecznych i starożytnych rękopisów są wydawane w milionowych nakładach za sprawą „cudu”, który zwie się „Made in China”. Każde ze znaczących wydań narodowych doczekało się swojego wznowienia w postaci reprintu lub fotokopii. Tak jest też z prezentowaną w zamkowych wnętrzach Biblią – mówi dyrektor Grażyna Wójcik, dyrektor Agencji Promocji Ziemi Raciborskiej i Wspierania Przedsiębiorczości na Zamku Piastowskim w Raciborzu.

Całość jest zbiorem pierwszych wydań reprezentujących każdą poszczególną epokę, w której Pismo Święte odgrywało kluczową rolę i miało wpływ na tych, do których dotarło w postaci słowa przetłumaczonego na języki narodowe. – Prezentowane na zamku zbiory pochodzą od prywatnych fundatorów, którzy dostarczają swoje faksymile i reprinty dla celów edukacyjnych. Wystawa odwiedza muzea, placówki szkolne, domy dziecka oraz domy kultury na terenie całego kraju. Projekt jest interaktywnym sposobem zapoznania zwiedzających z historią powstania Biblii, jest opowieścią obrazującą 1500 lat historii powstania jednej tylko książki – Pisma Świętego. Kolejne 2000 lat to historia powstawania przekładów Pisma Świętego na języki narodowe. Podczas zwiedzania można przyjrzeć się słowom zapisanym na kamiennych tablicach, na skórach zwierzęcych, na papirusie i pergaminach. Zobaczymy pierwszą czcionkę oraz ręcznie zapisane karty w językach, w których została spisana ta ponadczasowa lektura. Faksymile i reprinty pierwszych wydań są w języku angielskim, niemieckim, polskim, po grecku, po łacinie i hebrajsku – zachęca dyrektor Grażyna Wójcik.

Wystawę będzie można oglądać do 15 września br. (w przypadku dużego zainteresowania termin zostanie wydłużony do 30 września), w godz. od 10:00 do 18:00. Wstęp po wykupieniu biletu w Punkcie Informacji Turystycznej – parter (budynek bramny). Zwiedzanie co pełną godzinę z przewodnikiem. Zainteresowane grupy proszone są o wcześniejszy kontakt telefoniczny +48 32 700 60 52 lub e-mailowy: [email protected]

fot. Zamek Piastowski
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here