Sanepid: woda w fontannach nie jest do picia [ZDJĘCIA]

Fontanna Racibórz

Inspektorat Sanitarny w Wodzisławiu Śl. ostrzega, że woda w fontannach nie jest przeznaczona do picia ani do kąpieli. 

- reklama -

Zasady korzystania z fontann w celu zwiększenia bezpieczeństwa – zwłaszcza dzieci – opracował Państwowy Powiatowy Inspektorat Sanitarny w Wodzisławiu Śl. – Mając na uwadze upalną pogodę i zwiększoną przez to popularność fontann zasadne stało się udostępnienie informacji dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego wśród osób przebywających w ich pobliżu. Za utrzymanie i ustalenie zasad zachowania w sąsiedztwie fontann, a tym samym zapewnienie bezpieczeństwa, odpowiedzialni są właściciele lub zarządcy tego typu obiektów. Fontanny i podobne urządzenia wodne mogą stwarzać zagrożenie dla zdrowia osób przebywających w ich sąsiedztwie lub korzystających z nich. Dzieje się tak przede wszystkim w przypadku ich niewłaściwego zaprojektowania i utrzymania a przede wszystkim z niezgodnego z przeznaczeniem korzystania z nich, w tym picia wody i/lub kąpieli. Zakażenie może wystąpić drogą doustną poprzez przeniesienie mikroorganizmów chorobotwórczych z powłok ciała poprzez ręce do jamy ustnej – ostrzega wodzisławski sanepid.

– Fontanny są ponadto źródłem aerozolu wodnego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Istotnym zagrożeniem jest występowanie w aerozolu bakterii Legionella. Zakażenie występuje drogą wziewną, dlatego tez zagrożenie stwarza nawet samo przebywanie w pobliżu źródła aerozolu – dodaje Powiatowy Inspektorat Sanitarny. Stąd – zdaniem sanepidu – wykorzystanie fontann do picia i kąpieli nie powinno mieć miejsca, ponieważ woda z tego typu urządzeń często nie jest dezynfekowana i nie podlega systematycznej kontroli. – W związku z powyższym regulaminy korzystania z fontann, tablice informacyjne oraz informacje udostępniane na stronach internetowych powinny jednoznacznie wskazywać, że woda w fontannach nie jest przeznaczona do picia ani do kąpieli. Wskazane jest by w okolicy fontann były ustawione tablice informacyjne o zakazie picia wody i kąpieli – apeluje Powiatowy Inspektorat Sanitarny.

Szereg inicjatyw mających zwiększać świadomość ekologiczną oraz popularyzować działania prozdrowotne – w tym także u dzieci i młodzieży – wspiera również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Wkrótce rozpocznie się nowy rok szkolny, a wraz z nim nowe projekty w placówkach edukacyjnych. Podczas posiedzenia Zarządu WFOŚiGW w Katowicach 11 sierpnia 2017 roku zdecydowano, że Fundusz wesprze np. projekt „Zostań małym ekorolnikiem – ścieżka dydaktyczna” Zakładu Doświadczalnego Instytutu Zootechniki PIB Grodziec Śląski Sp. z o.o. W Gospodarstwie Ekologicznym w Jaworzu dzieci w wieku wczesnoszkolnym (klasy 1-4 szkoły podstawowej) będą mogły zapoznać się z hodowlą zwierząt ekologicznych, ich rolą w życiu człowieka oraz rolą produktów zwierzęcych. Fundusz przeznaczył na realizację przedsięwzięcia ponad 30 tys. zł. Z kolei Ruch Inicjatyw Społeczno-Ekologicznych „Przytulia” przy wsparciu Funduszu w wysokości 8 900 zł zrealizuje zajęcia edukacyjne dla około 1300 uczestników pod hasłem „Wędrówki z bobrem, sokołem i pstrągiem” w Kamienicy Polskiej. Głównym celem warsztatów jest wzrost świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży z terenu województwa śląskiego, a także popularyzacja walorów przyrodniczych i ochrony miejsc cennych przyrodniczo w Częstochowie i okolicy (Mirowski Przełom Warty, projektowany rezerwat Gąszczyk, rezerwat Sokole Góry, rezerwat Parkowe).

Oba projekty wsparte przez Fundusz będą dla dzieci i młodzieży szansą na poznanie otaczającego świata, ale także umożliwią zdobycie wiedzy jak dbać o środowisko czy poznanie zasad bezpieczeństwa.

„Treści zawarte w publikacji nie stanowią oficjalnego stanowiska organów Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach”. 

————————————————

 Zobacz również inne materiały o tematyce ekologicznej na:

Fot. Arkadiusz Piechota, Marzena Ruczaj, Adrianna Sikorska

Krystyna Stanik

- reklama -

1 KOMENTARZ

  1. Nie mogę zrozumieć, dlaczego mamy i babcie pozwalają dzieciom kąpać się w fontannie przy kościele na Rynku.W trosce o zdrowie dzieci,powinni trochę pomyśleć,zanim będzie za póżno.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here