Wręczono statuetki Filar Ziemi Raciborskiej [ZDJĘCIA]

Wręczenie statuetek: Filar Ziemi Raciborskiej 2017
Wręczenie statuetek: Filar Ziemi Raciborskiej 2017

Podczas V Międzynarodowej Gali Filar Ziemi Raciborskiej poznaliśmy tegorocznych laureatów nagrody przyznawanej w kategoriach: firmy, rzemiosło, społeczna oraz za współpracę transgraniczną dla podmiotu z Czech.

- reklama -

28 września w hotelu Racibor odbyła się V Międzynarodowa Gala Filar Ziemi Raciborskiej. Tegoroczna edycja połączona była z II Raciborskim Forum Gospodarczym. Organizatorami Gali są Urząd Miasta Racibórz, Raciborska Izba Gospodarcza, Cech Rzemiosł Różnych w Raciborzu oraz Starosta Raciborski. Od 5 lat, gdy gala nabrała międzynarodowego charakteru, patronat nad wydarzeniem sprawuje m.in. Okresni Hospodarska Komora Opava.

Statuetki Filar Ziemi Raciborskiej przyznawane są firmom oraz osobom fizycznym, które w znaczący sposób przyczyniają się zarówno do gospodarczego, jak i społecznego rozwoju Raciborza i powiatu raciborskiego. Nagroda przyznawana jest w kategoriach: firmy, rzemiosło, społeczna oraz za współpracę transgraniczną dla podmiotu z Czech.

Statuetki Filar Ziemi Raciborskiej otrzymali:

– w kategorii firm:

1. Admar Sp. j. Izabela Hampel, Piotr Hampel

2. Apteka pod Różami

3. Przedsiębiorstwo Wielobranżowe Madag S.C. Adam Głombik i Joanna Głombik

4. Sgs Service Systemy Grzewcze i Sanitarne Sp. z o.o.

5. Biuro Projektów Profim S.C.

– w kategorii rzemiosło: Foto-Tkacz Maciej Kuska

– w kategorii społecznej: Lucyna i Marek Rajczykowscy

– w kategorii współpraca transgraniczna: firma czeska MODEL OBALY a.s.

O laureatach

ADMAR Sp. j. Izabela Hampel, Piotr Hampel


Firma ADMAR została założona 1 sierpnia 1990 roku w Raciborzu. Od samego początku zajmuje się sprzedażą części do wszystkich pojazdów. Doświadczona powodzią 1000-lecia uległa całkowitemu zniszczeniu. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu współpracowników, samorządów, Raciborskiej Izbie Gospodarczej i partnerów handlowym firmę udało się postawić na nogi. W tym samym czasie następuje także zmiana wspólników. W miejsce ustępującego Arkadiusza Marcola do zarządu wchodzi Izabela Hampel. W 1998 r. powstał pierwszy oddział poza Raciborzem w Rybniku. Pięć lat trzeba było, aby firma odrobiła straty popowodziowe. W styczniu 2003r. firma ADMAR podpisała umowę franchisingową z INTER CARS  SA w Warszawie, największym dystrybutorem części, opon i wyposażenia warsztatowego w Europie Środkowo-Wschodniej. Bezwzględnym liderem na polskim rynku od 25 lat. W tym samym roku zdecydowano o budowie nowego obiektu wysokiego składowania o powierzchni 750m2 w Rybniku. Potem było już tylko lepiej: – w 2005 powstała nowa siedziba w Raciborzu, – w 2008 bliźniacza hala w Rybniku. W 2011 następuje ekspansja w miastach na terenie Rybnickiego Okręgu Węglowego: – w 2011 otwarcie filii w Wodzisławiu Śląskim, – w 2013 w Jastrzębiu Zdroju, – w 2014 w Żorach, – w 2016r. w Rydułtowach. Jednocześnie firma rozszerzyła asortyment o pojazdy motocyklowe: PIAGGIO, VESPA, GILERA oraz części do nich,  otwierając w 2011 największy w regionie salon motocyklowy. W 2016 w Raciborzu powstał profesjonalny oddział z częściami do samochodów ciężarowych. Dziś firma ADMAR to 70 zatrudnionych osób, szacowany przychód na 2017 to prawie 70 mln zł przychodu i 8 oddziałów na terenie ROW. INTER CARS SA na 2020 zaplanowała 10 mld przychodu, więc firma ADMAR planuje 10 oddziałów, 100 zatrudnionych i 100 mln przychodu.

 

Apteka Pod Różami

Apteka Pod Różami powstała jako działalność gospodarcza farmaceutki Ewy Szwedo 1 Sierpnia 1996 roku z chwilą uruchomienia apteki przy ul. Ogrodowej 40. W 2002 roku powstała Apteka Pod Różami przy ul. Długiej 21, a w kolejnych latach następne placówki. W lipcu powstała ostatnia z 10 aptek Pod Różami – przy ul. Wojska Polskiego 15. Apteka Pod Różami do 20 kwietnia 2017 roku była firmą rodzinną, natomiast z dniem 21 kwietnia przekształciła się w spółkę prawa handlowego pod nazwą Malaya. Apteka Pod Różami to sieć aptek w Raciborzu prowadzących sprzedaż detaliczną produktów leczniczych, kosmetyków aptecznych oraz wybranych suplementów diety. Prowadzi również sprzedaż internetową produktów dostępnych bez recepty lekarskiej w ramach witryny www.aptekawsieci.pl. Apteka udziela porad farmaceutycznych, wprowadza stopniowo opiekę farmaceutyczną. Poza główną działalnością bierze udział w akcjach prozdrowotnych, sponsoruje przesiewowe akcje diagnostyczne takie jak badanie słuchu, badanie wydolności płuc, badania gęstości kości, mammografia i inne.

 

Przedsiębiorstwo Wielobranżowe MADAG S.C. Adam Głombik i Joanna Głombik

Firma MADAG znajduje się przy ul. Rybnickiej w Raciborzu i prowadzi m.in. sprzedaż opon najlepszych producentów w atrakcyjnych cenach. Klienci, obok zmiany opon, mogą jednocześnie sprawdzić stan techniczny samochodu, wykonać przegląd techniczny czy wykonać szereg napraw. Firma zaprasza do skorzystania z bezpłatnych badań ustawienia świateł zewnętrznych pojazdów. Usługi przedsiębiorstwa MADAG to: – myjnia samochodowa, – stacja diagnostyczna, – serwis ogumienia, – mechanika pojazdowa.

 

SGS Service Systemy Grzewcze i Sanitarne Sp. z o.o. 

Firma SGS Service Sp. z o.o. jest kontynuacją działalności przedsiębiorstwa EVA Centrum Techniki Grzewczej i Sanitarnej Sp. z o.o., które powstało w 1992 roku. Wówczas siedziba mieściła się przy ul. Jasnej 1 w Raciborzu i była to firma o charakterze handlowym. W 1996 roku firma EVA została przekształcona na SGS Service Systemy Grzewcze i Sanitarne Sp. z o.o., ponieważ główny udziałowiec EVA wycofał się z działalności w Polsce. Kolejnym etapem w roku 1997, było przeniesienie siedziby SGS Service Sp. z o.o. na ulicę Kozielską 5 w Raciborzu. Ponadto ścisła współpraca SGS Service Sp. z o.o. z takim partnerem handlowym jak Viessmann przyczyniła się w roku 2008 do otwarcia firmowego salonu pod szyldem Viessmann.  Następnie przystosowano siedzibę przedsiębiorstwa do wymogów i standardów panujących w salonach Viessmann, czyli sposób komunikacji, obsługę klienta oraz dokonano rewitalizacji budynku zewnętrznego siedziby spółki. SGS Service Sp. z o.o. zajmuje się dystrybucją i montażem: systemów grzewczych, sanitarnych, wentylacji, klimatyzacji i odkurzaczy centralnych. Prowadzi działalność w zakresie handlu detalicznego i hurtowego, a także sprzedaż internetową. Ponadto firma SGS Service wykonuje około 100 instalacji rocznie, dla klientów prywatnych z montażem instalacji C.O. oraz kotłowniami w Raciborzu i  jego okolicach. Firma jest również zaangażowana w program ONE – ograniczenia niskiej emisji. Podstawowym celem Programu ONE jest systemowe ograniczenie emisji substancji szkodliwych do atmosfery, poprzez kompleksową likwidację istniejących, nieefektywnych źródeł ciepła.

 

Biuro Projektów PROFIM S.C. Michalaszek Mirosław, Michalaszek Alicja

Spółka cywilna Biuro Projektów PROFIM powstała w lutym 1994 r. Podstawowa działalność firmy oparta jest na kompleksowym opracowaniu dokumentacji technicznych instalacji sanitarnych, energetycznych, technologicznych oraz sieci zewnętrznych. W latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, spółka, jako jedna z pierwszych firm w powiecie raciborskim, specjalizowała się w rozwiązaniach opartych na ekologicznych źródłach ciepła, opracowując projekty budowy kotłowni gazowych i olejowych. W latach późniejszych, zakres działalności został poszerzony o dokumentacje zabudowy sieci ciepłowniczych, gazowych, wodnych i kanalizacyjnych. W pierwszej dekadzie XXI w. Biuro czynnie uczestniczyło w realizacji zadań, związanych z budową gminnych systemów kanalizacyjnych na terenie województwa śląskiego, dofinansowanych z funduszy unijnych. Do tej pory, spora część działalności Spółki związana jest z funduszami i programami pomocowymi np. na rzecz termomodernizacji obiektów. Obecnie, Biuro Projektów PROFIM prowadzi działalność na terenie całego województwa śląskiego oraz województw sąsiednich: opolskiego i małopolskiego. Realizuje projekty zabudowy instalacji, przyłączy i sieci dla obiektów mieszkalnych, budynków użyteczności publicznej, w tym służby zdrowia, oraz dla skomplikowanych obiektów przemysłowych. W ofercie znajdują się projekty instalacji energetycznych, grzewczych i chłodniczych, wentylacji i klimatyzacji, technologii kotłowni i węzłów cieplnych oraz wysoce specjalistyczne przemysłowe instalacje technologiczne. Znaczna część pracy dotyczy instalacji opartych na odnawialnych źródłach energii. Dużym zainteresowaniem, wśród inwestorów i klientów Biura, cieszą się rozwiązania, związane z zastosowaniem kolektorów słonecznych i pomp ciepła. W dziedzinie instalacji solarnych, Biuro Profim ściśle współpracuje z wykonawcą i dostawcą systemu, wzajemnie się ucząc i przekazując doświadczenia.W czerwcu 2017r., miesięcznik „Polski Instalator” uhonorował Biuro Projektów Profim nagrodą „Złoty Instalator 2016” za zrealizowany projekt instalacji przygotowania ciepłej wody użytkowej w oparciu o układ kolektorów słonecznych i pomp ciepła w budynkach wielorodzinnych.

 

Foto-Tkacz Maciej Kuska

Firma Foto-tkacz jest najstarszym zakładem fotograficznym w Raciborzu i okolicy, założonym w 1925 roku przez Tadeusza Tkacza. W zakładach Foto-Tkacz przewijało się kilka pokoleń, w większości raciborzanie. W 1919 roku Tadeusz Tkacz trafił do pułku lotniczego Wojska Polskiego w Przemyślu, gdzie latał w stopniu kaprala jako obserwator, robiąc zdjęcia. Parę lat później założył swój pierwszy zakład fotograficzny w Sosnowcu, rodzina spędziła w nim całą II wojnę światową. W kwietniu 1945 roku Tadeusz Tkacz przyjechał do Raciborza oraz zajął lokal przy ul. Daszyńskiego 3, przy dzisiejszej ul. Opawskiej w budynku, na miejsce którego stanęła później restauracja ,,Wiedeńska”. Po ośmiu latach odebrano mu lokal i przeniósł swój zakład do Pietrowic Wielkich, dopiero  po interwencji Aleksandra Zawadzkiego, mógł powrócić ze swoją działalnością do Raciborza. W 1962 roku Foto Tkacz zagościł przy ul. Mickiewicza i choć w innym lokalu jest tu do dziś. W maju 1970 roku właścicielem firmy został Maciej Kuska (wnuk T. Tkacza) i nie przerwanie aż do dziś pielęgnuje rodzinną tradycję. Dla firmy zdjęcia są pasją od ponad 90 lat. Ogromną wagę przywiązują do jakości fotografii, począwszy od wykonania zdjęć, a skończywszy na ich wydruku. Przedsiębiorstwo używa najlepszych produktów i surowców w celu osiągnięcia najlepszych efektów. Od początku istnienia firmy korzystają ze specjalistycznych produktów oraz papieru fotograficznego firmy Kodak. Doświadczenie zawodowe spowodowało, że śmiało można powiedzieć, iż dzięki niemu zdjęcia przetrwają pokolenia. Przedsiębiorstwo Foto Tkacz otrzymało wiele odznaczeń, miedzy innymi Złoty  Medal im. Jana Kilińskiego „Za zasługi dla Rzemiosła Polskiego”,  Srebrny Medal im. Jana Kilińskiego „Za zasługi dla Rzemiosła Polskiego” oraz dwukrotnie otrzymał „Honorową Odznakę Rzemiosła Śląskiego”.

 

Państwo Lucyna i Marek Rajczykowscy

Lucyna i Marek Rajczykowscy to małżeństwo lekarzy, którzy 27 lat temu założyli Hospicjum im. św. Józefa w Raciborzu. Hospicjum zostało założone jako drugie na Śląsku. Pani Lucyna Rajczykowska (pracując na oddziale chirurgii), P. Marek Rajczykowski (oddział anestezjologii) mieli styczność z pacjentami nowotworowymi cierpiącymi z ból, niestety dostępność środków p/bólowych w tamtym czasie była niewystarczająca. W tym okresie Pani Rajczykowska, widząc potrzebę pomocy pacjentom terminalnie chorym, na naszym raciborskim terenie postanowiła podjąć próbę zdobycia wiedzy i doświadczenia w tej dziedzinie. U boku profesor Krystyny de Walden-Gałuszko i ks. Eugeniusza Dutkiewicza nabywała nowego doświadczenia. Pomogło ono zebrać w mieście grupę ludzi chcących pomagać osobom u kresu życia. Hospicjum w Raciborzu rozpoczęło działalność jako grupa nieformalna, związana z parafią św. Józefa w drugiej połowie 1990r. W 1994 Stowarzyszenie zostało zarejestrowane pod obecną nazwą: Hospicjum im. Św. Józefa. Zespół Opieki Paliatywnej. Do roku 2002 cała posługa w hospicjum opierała się wyłącznie na wolontariacie. Hospicjum św. Józefa to niewątpliwie trud i altruizm Państwa Rajczykowskich. To między innymi dzięki nim powiat raciborski ma tak prężnie działające hospicjum. Lucyna i Marek Rajczykowscy to ludzie, którzy chcąc pomagać osobom cierpiącym, potrafili zgromadzić wokół siebie zespół, dla których są autorytetem, przewodnikiem i przyjacielem. Państwo Rajczykowscy są laureatami Medalu im. ks. Stefana Pieczki „UNITAS IN VERITATE” a Pani Lucyna laureatką nagrody Forum Kobiet Powiatu Raciborskiego „Pantofelek”. Również z inicjatywy pani Lucyny Rajczykowskiej od kilkunastu lat funkcjonuje zespół opieki dla osób osieroconych, prowadzony przez pracowników hospicjum.

 

Model Obaly a.s.

Spółka Model Obaly a.s., jest członkiem szwajcarskiej grupy Model Group, która działa na rynku czeskim od 25 lat. W Czechach Model Obaly a.s. posiada cztery zakłady produkcyjne – w Opawie, Morawskich Budziejowicach, Nymburku i w Hostinném. Firma specjalizuje się w projektowaniu i produkcji inteligentnych, innowacyjnych o wysokiej jakości opakowań z tektury falistej, litej i kaszerowanej – od prostych opakowań transportowych po wyrafinowane opakowania dla przemysłu kosmetycznego, farmaceutycznego oraz spożywczego. Głównymi klientami są na przykład Nestlé, Kraft Foods, SCA, Teva, Opavia-LU, Mars i wiele innych. Asortyment produkcyjny jest uzupełniony standardowymi produktami oferowanymi w Pack Shopie w Pradze i Opawie oraz usługami co-packingowymi. Copack Plus Opava i Nymburk zapewnia według wymagań klienta napełnienie opakowań towarem, magazynowanie oraz transport w miejsce, które klient określi.

fot. Ireneusz Burek
/opis sylwetek na podst. opracowania RIG/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here