29 września 1989 roku zginęli twórcy Sondy. To już 28 lat

0
29 września 1989 roku na Lukasynie zginęli twórcy Sondy. To już 28 lat
29 września 1989 roku na Lukasynie zginęli twórcy Sondy. To już 28 lat

Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek zmierzali do Rafako, by nakręcić kolejny odcinek swojego programu. Tragiczny wypadek przerwał ich błyskotliwe dokonania i położył kres popularnej Sondzie. Co roku staramy się przypominać o tym smutnym wydarzeniu na Lukasynie, aby zachować Ich w naszej pamięci.

- reklama -

14 marca tego roku na antenie TVP rozpoczęła się kontynuacja kultowej “Sondy”, w której świat nauki przedstawiali Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek. W latach 70. i 80., przez 12 lat, program przyciągał przed telewizory miliony widzów. Jego emisję przerwał tragiczny wypadek, w którym zginęli obaj prowadzący.

29 września 1989 roku Zdzisław Kamiński i Andrzej Kurek pojechali do Raciborskiej Fabryki Kotłów Rafako, by zebrać materiały do kolejnego odcinka programu – “O współczesnej technice masowych wierceń otworów dla potrzeb przemysłu energetycznego i inżynierii chemicznej”. Kilka kilometrów przed celem prowadzący samochód Andrzej Gieysztor, znany kierowca rajdowy, zdecydował się na ryzykowny manewr wyprzedzania w niebezpiecznym miejscu, gdzie droga biegnie pod górę

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Niestety, przeciwległym pasem jechała ciężarówka. Doszło do czołowego zderzenia, w wyniku którego samochód został doszczętnie zniszczony, a podróżujący ponieśli śmierć na miejscu. Mimo, iż prasa rozpisywała się o poślizgu na plamie oleju, co miało być bezpośrednią przyczyną wypadku, śledztwo nie potwierdziło tej wersji. Zawiniły zbyt duża prędkość i brak ostrożności.

Jeden sceptyk, drugi entuzjasta. Taka była konwencja programu i panowie, zamieniając się rolami, doskonale się uzupełniali. Andrzej Kurek (ur. 1947 w Warszawie, absolwent Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego) i Zdzisław Kamiński (5 grudnia 1946 w Gliwicach, absolwent Wydziału Handlu Zagranicznego SGPiS w Warszawie) zostali pochowani na cmentarzu na warszawskim osiedlu Pyry.

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here