Zabytkowa kamienica przy ul. Ogrodowej będzie wyremontowana

kamienica ogrodowa raciborz
Kamienica przy ul. Ogrodowej 15-15a. Fot. UM Racibórz.

Kamienica przy ul. Ogrodowej zdaniem Marii Olejarnik, nowej Miejskiej Konserwator Zabytków, jest pięknym i wartościowym przykładem architektury secesyjnej, która na przełomie XIX i XX stulecia robiła furorę w Raciborzu.

Zabytkowa kamienica przy ul. Ogrodowej 15-15a przejdzie remont. Budynek powstał w latach 1906-1909, a zaprojektował go Paul Kuhnert. Kamienica ta w opinii Marii Olejarnik, nowej Miejskiej Konserwator Zabytków, jest pięknym i wartościowym przykładem architektury secesyjnej, która na przełomie XIX i XX stulecia robiła prawdziwą furorę w Raciborzu. Maria Olejarnik zwróciła na elewację, której elementy są tynkowane i licowane płytkami glazurowanymi. Parter i wyższe kondygnacje kamienicy są boniowane – dekoracyjne opracowano krawędzie oraz lica ciosu kamieni w celu podkreślenia ich układu. W elewacji frontowej znajdują się dwa ryzality, czyli występy z lica w elewacji budynku prowadzone od fundamentów po dach. Z tyłu budynku znajduje się również taki element architektoniczny. W opinii Miejskiej Konserwator Zabytków kamienica ta jest ważnym składnikiem materialnego dziedzictwa miasta i stanowi jego dużą ozdobę.

- reklama -

W związku z tym prezydent Mirosław Lenk zwrócił się do Rady Miasta Racibórz o udzielenie Wspólnocie Mieszkaniowej ul. Ogrodowa 15-15a dotacji celowej na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, nie stanowiących własności Gminy Racibórz Rada Miasta, w wysokości 50 tys. zł. Na ostatniej sesji Rada zaakceptowała tę propozycję.

oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here