Rodzinny biznes grupą przestępczą. Mogli sfałszować niemal każdy dokument

Mogli sfałszować niemal każdy dokument.
Mogli sfałszować niemal każdy dokument. "Rodzinna" grupa przestępcza

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z policjantami z wrocławskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o fałszowanie na ogromną skalę różnego rodzaju dokumentów.

- reklama -

Z ustaleń funkcjonariuszy Placówki Straży Granicznej z Opola i wrocławskich policjantów CBŚP wynika, że był to rodzinny biznes, w którym ojciec i syn mogli podrobić niemal każdy dokument, m.in. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, świadectwo czy zaświadczenie. Pozostali członkowie zorganizowanej grupy przestępczej prawdopodobnie byli odpowiedzialni za paserkę i inne przestępstwa. W akcji przeprowadzonej jednocześnie w trzech województwach zatrzymano łącznie 18 osób, w wieku od 27 do 59 lat. Zabezpieczono szereg półproduktów i narzędzi służących do fałszowania dokumentów. Śledztwo nadzoruje Prokuratura Okręgowa w Opolu.

Funkcjonariusze Śląskiego Oddziału Straży Granicznej wspólnie z policjantami z wrocławskiego Zarządu Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili zorganizowaną grupę przestępczą, której członkowie podejrzani są o fałszowanie na ogromną skalę różnego rodzaju dokumentów. Z ustaleń śledczych wynika, że podejrzani mogli podrobić m.in.: dowody osobiste, prawa jazdy, paszporty, dyplomy ukończenia szkół, zaświadczenia o prowadzonej działalności gospodarczej, dokumenty służące do legalizacji pobytu cudzoziemców nielegalnie przebywających na terenie RP – w tym cudzoziemców spoza Unii Europejskiej, dokumenty służące do tworzenia nowej tożsamości osób ukrywających się przed organami ścigania, będących poszukiwanymi Europejskim Nakazem Aresztowania oraz inne dokumenty. Członkowie zlikwidowanej grupy przestępczej prawdopodobnie trudnili się również paserstwem rzeczy uzyskanych za pomocą czynu zabronionego.

Funkcjonariusze Straży Granicznej wspólnie z policjantami przygotowali się bardzo precyzyjnie do rozbicia grupy. W kilkanaście miejsc jednocześnie wkroczyli funkcjonariusze SG, policjanci CBŚP oraz policjanci KWP Opole przy udziale Zespołów Specjalnych CBŚP. Niektóre z zatrzymań miały dynamiczny charakter, ponieważ istniało podejrzenie, że osoby zatrzymywane mogą posiadać broń palną. Mężczyzna podejrzany o kierowanie grupą wpadł w trakcie fałszowania dokumentów.

W wyniku przeprowadzonych działań na terenie województwa dolnośląskiego, opolskiego i lubuskiego zatrzymano 18 osób, w wieku od 27 do 59 lat (6 kobiet i 12 mężczyzn). Podczas przeszukań ujawniono sfałszowane dokumenty tożsamości oraz szereg półproduktów i narzędzi służących do fałszowania dokumentów, a także komputer ze specjalistycznym pakietem programów graficznych. Zatrzymano także ruchomości o wartości około 260 tysięcy złotych oraz pieniądze w kwocie około 100 tysięcy złotych. Przedmioty te będą mogły zostać zabezpieczone na poczet przyszłych kar.

Nadzorująca śledztwo Prokuratura Okręgowa w Opolu wystosowała wobec części podejrzanych wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. Wobec pozostałych osób zastosowano dozory policyjne i zakazy opuszczania kraju.

Obecnie analizowane są dyski twarde komputerów. Już wstępne ustalenia wykazują, że z „usług” fałszerzy skorzystało co najmniej kilkaset osób. Funkcjonariusze SG i CBŚP, w różnego rodzaju instytucjach, już wkrótce rozpoczną weryfikację przedłożonych tam dokumentów przez wytypowane w śledztwie osoby.

Śledztwo jest rozwojowe i planowane są dalsze zatrzymania.

publ. /ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here