5 listopada odbędzie się premiera filmu „Newerla”

pawel newerla
Paweł Newerla na swoim koncie ma liczne publikacje poświęcone ziemi raciborskiej, medal „Zasłużony dla Miasta Raciborza”, a teraz także tytuł Zasłużony dla Powiatu Raciborskiego”.

Pełnometrażowy film o Pawle Newerli to kolejne dzieło autorstwa Adriana Szczypińskiego i Wojciecha Mitręgi. Paweł Newerla, prawnik, historyk, a także miłośnik fotografii, słodyczy i wycieczek górskich, utytułowany autor wielu unikalnych publikacji o historii ziemi raciborskiej, jest bohaterem trwającego 130 minut dokumentu.

- reklama -

„NEWERLA” – pełnometrażowy film dokumentalny o Pawle Newerli, autorstwa Adriana Szczypińskiego i Wojciecha Mitręgi, 5 listopada o godz. 17.00 w Raciborskim Centrum Kultury(RCK RDK ul. Chopina 21).

5 listopada odbędzie się premiera filmu "Newerla"
5 listopada odbędzie się premiera filmu „Newerla”

Twórcy filmu zaprosili do udziału aż 29 osób, związanych w różny sposób z osobą Pawła Newerli – rodzinę, przyjaciół, duchownych, historyków, samorządowców oraz ludzi mediów i kultury ziemi raciborskiej. Rezultatem jest barwna, wciągająca, dynamiczna i chwilami bardzo zabawna opowieść o jednej z najwybitniejszych postaci ziemi raciborskiej, uhonorowanej m.in. tytułem „Zasłużony dla Miasta Raciborza” czy nagrodą starosty raciborskiego „Mieszko”. Film daje niespotykaną wcześniej na taką skalę okazję do prywatnego poznania wytrawnego badacza dziejów, słynącego z odważnego prezentowania własnego zdania, a zarazem skromnego i kulturalnego człowieka, od którego można uczyć się elegancji i dobrego wychowania. Paweł Newerla to dziś także jedna z ostatnich osób, pamiętających Racibórz przedwojenny, znany nam już tylko z archiwalnych pocztówek.
Spośród członków rodziny, w filmie zobaczymy: Pawła Newerlę i jego żonę Barbarę, brata Wilibalda z żoną Elżbietą, syna Krzysztofa z żoną Urszulą i córką Anną, córkę Joannę z mężem Januszem oraz siostrzenicę Annę z mężem Henrykiem i synem Robertem. Wspomnienia snuli przyjaciele Pawła Newerli: dawny kierownik raciborskiego Urzędu Skarbowego Karol Magiera, historyk Norbert Mika oraz architekt Sylwester Potocki. Ze świata duchowieństwa głos zabrali: biskup gliwicki, prof. dr Jan Kopiec, ks. prałat Jan Szywalski ze Studziennej oraz ks. Damian Rangosz, proboszcz z Pietrowic Wielkich.
Środowisko raciborskich mediów i kultury reprezentowali: Grażyna Wójcik z Zamku Piastowskiego w Raciborzu, Halina Misiak z Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, Katarzyna Gruchot i Mariusz Weidner z Nowin Raciborskich oraz Grzegorz Wawoczny z naszraciborz.pl, współautor i wydawca publikacji Pana Pawła. Wreszcie zasługi Newerli dla lokalnych samorządów podkreślali: były przewodniczący Rady Miasta Tadeusz Wojnar, prezydent Raciborza Mirosław Lenk, były starosta Adam Hajduk, obecny wicestarosta Marek Kurpis oraz wójt Andrzej Wawrzynek i były sekretarz Adam Wajda z Pietrowic Wielkich.
Dla Adriana Szczypińskiego (reżyseria, scenariusz, zdjęcia, montaż) jest to już siódmy autorski film dokumentalny, a jednocześnie trzeci, wyprodukowany wspólnie z historykiem Wojciechem Mitręgą z Archiwum Państwowego w Raciborzu. Ich poprzedni film „Raciborska Temida”, o historii raciborskiego sądownictwa i więziennictwa, miał swoją premierę w grudniu 2016, także w sali widowiskowej Raciborskiego Centrum Kultury. Realizacja filmu „Newerla” trwała od października 2016 roku, a 130-minutowa projekcja to efekt ponad 15 godzin wywiadów, zarejestrowanych w Raciborzu, Pietrowicach Wielkich i Gliwicach.

Wstęp wolny.

/ps/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here