Wszystkich Świętych. Odwiedzamy groby bliskich [ZDJĘCIA]

W Pogrzebieniu – podobnie jak w całej Polsce – od wczesnych godzin porannych mieszkańcy przychodzą na groby swoich bliskich. Zapalają znicze, modlą się, rozmyślają. 

- reklama -

 

1 Listopada w kościele katolickim przypada Dzień Wszystkich Świętych. Wierni zapalają znicze na grobach najbliższych.  W Pogrzebieniu – podobnie jak w całej Polsce – mieszkańcy na cmentarz przychodzą od wczesnych godzin porannych, aby zapalić znicze na grobach bliskich.

Dzień Wszystkich Świętych wiąże się z refleksją nad nieuchronnością śmierci i wspomnieniami o bliskich, którzy już odeszli, ale może być także inspiracją do wprowadzenia zmian we własnym życiu. „Potem ujrzałem wielki tłum, którego nikt nie mógł policzyć, z każdego narodu i wszystkich pokoleń, ludów i języków, stojący przed tronem i przed Barankiem. Odziani są w białe szaty, a w ręku ich palmy. I głosem donośnym tak wołają: „Zbawienie Bogu naszemu, Zasiadającemu na tronie i Barankowi”. Tak jak Apokalipsa kojarzy się większości z nas z historią co najmniej niepokojącą, tak też święto Wszystkich Świętych uważane jest za smutne i przepełnione nostalgią.

A przecież 1 listopada powinien być dla wierzących dniem radosnym, pełnym nadziei i poczucia wspólnoty z tymi, którzy odeszli wprawdzie z tego świata, ale żyją już w innej rzeczywistości i chcą nam pomagać w wędrówce do Nieba. Skład Apostolski zawiera przecież słowa o „świętych obcowaniu”. Czy jednak zastanawiamy się, co to oznacza? Czy pozwalamy sobie na zadziwienie z jednej, a ufność z drugiej strony? Jeśli osoby już za życia uważane za święte, potrafią trwale przemieniać ludzi wokół siebie, to jaką siłę mają po przekroczeniu „granicy życia”… Mamy więc „na tamtym świecie” potężnych orędowników, musimy sobie tylko o tym przypomnieć.

Odwiedzając groby bliskich, przypominamy sobie także o tym, co nas z nimi łączyło i próbujemy znaleźć trochę czasu na wspomnienia. „Nikt nie jest samotną wyspą”, a listopadowa aura jest dobrą okazją do ponownego przemyślenia tego stwierdzenia.

Zobacz również: Przygotowania raciborzan do Dnia Wszystkich Świętych, Wszystkich Świętych. Czas modlitwy, zadumy i wspomnień…

Fot. Anna Łapka

publ. /j/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here