Almanach Prowincjonalny nr 26 o raciborskiej poezji z fotografiami Raciborza

Almanach Prowincjonalny nr 26
Almanach Prowincjonalny nr 26

 

26.numer Almanachu Prowincjonalnego otwiera wiersz Jana Darowskiego „Brzeską aleją”, w którym czytamy:

- reklama -

Pięćdziesiąt lat już idę
tą aleją lip
z których się żadna nie starzeje…

Jan Darowski wspomina lipy wzdłuż drogi, prowadzącej z Raciborza do Brzezia, którą chodził jako młodzieniec zanim zawierucha wojenna rozpoczęła jego szlak po świecie, szlak zakończony w Londynie. To tam żył i tworzył tęskniąc do małej ojczyzny, do której nigdy za życia nie powrócił. Rok temu, w 80. rocznicę urodzin upamiętniono poetę, eseistę i uznanego tłumacza z Brzezia poprzez nadanie jego imienia rondu przy ulicy Rybnickiej, nieopodal wspominanej lipowej alei, przy której niektóre lipy stoją do dziś. Publikacja w Almanachu biografii i wspomnienia z życia poety wraz ze zdjęciami symbolicznie kończy jubileuszowy rok poświęcony Janowi Darowskiemu, którego prochy spoczywają na cmentarzu w Brzeziu.
W Almanachu nr 26 wiele stron poświęcono twórczości lokalnych poetów, w tym m.in. Janusza Nowaka, Jacka Molędy, Jerzego Dębiny i Marka Rapnickiego, którzy obecni na spotkaniu odpowiadali na „prowokujące” pytanie: dlaczego piszą.

Magazyn kulturalno – literacki, wydawany przez Raciborskie Centrum Kultury zawiera ciekawy wybór zdjęć fotografów spoza Raciborza, którzy w ramach projektu „Racibórz okiem przybysza” wykonali zdjęcia znanych i mniej znanych zakątków naszego miasta (wystawę zdjęć można było zobaczyć na jednym z wystawowych korytarzy RCK). Na łamach nie zabrakło też sylwetek raciborskich animatorów kultury oraz cyklicznych tekstów ks. Jerzego Szymika czy zdjęć Bolesława Stachowa.

Promocja półrocznika została poprzedzona koncertem Macieja Pysz & Gianluca Corona w ramach festiwalu Palm Jazz Days.

Maciek Pysz – gitarzysta i kompozytor. Występował z wieloma wspaniałymi muzykami takimi jak Tim Garland, Francois Arnaud czy Daniele di Bonaventura – z którym to fantastycznym bandeonistą wystąpi w Gliwicach. Maciek Pysz grał na festiwalach w Wielkiej Brytanii, Francji i we Włoszech.
Gianluca Corona jest Włochem, gitarzystą którego doświadczenie we współpracy z muzykami sięga wielu gatunków i formatów. Najbardziej odnajduje się jednak w akustycznym graniu w klimacie inspirowanym takimi muzykami, jak Al. Di Meola.

Ireneusz Burek

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here