Policja przypomina: Odśnieżenie chodnika to nasz obowiązek

Śnieg.
Śnieg. Fot. KPP Racibórz.

Dbanie o czystość i porządek wokół posesji, a także usuwanie zalegającego na chodniku śniegu i lodu, czy zwisających z dachu sopli to obowiązki, o których powinni pamiętać nie tylko właściciele nieruchomości, ale i współwłaściciele oraz zarządcy.

Obowiązek utrzymywania czystości i porządku spoczywający na właścicielach, współwłaścicielach, użytkownikach bądź zarządcach nieruchomości dotyczy wszystkich budynków, bez względu na ich przeznaczenie i sposób użytkowania. Warto o tym pamiętać szczególnie zimą, gdy zwisające z dachu sople czy nieodśnieżony chodnik stwarzają realne zagrożenie dla nas i innych przechodniów.

- reklama -

Chodnik przy naszej posesji nie tylko powinien być odśnieżony, ale również – bezpieczny. To znaczy, że właściciel powinien nie tylko go uprzątnąć, ale także, jeśli zajdzie taka potrzeba, na przykład posypać piaskiem w celu zapobieżenia tzw. „ślizgawce”.

Jak przypomina policja, za niedopełnienie obowiązków spoczywających na właścicielach, współwłaścicielach, użytkownikach bądź zarządcach nieruchomości mogą być oni ukarani mandatem karnym. Sprawa może nawet trafić do sądu.

Co ważne, osoba, która uległa wypadkowi z powodu tego typu zaniedbań, ma prawo dochodzenia przed sądem cywilnym odszkodowania od osoby zobowiązanej do utrzymania czystości i porządku wokół budynku.

publ. /k/
Fot. KPP Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here