SP nr 1: Maciej Pastwa opowie o budowie szkoły w Nepalu

Racibórz: Maciej Pastwa w SP nr 1

W poniedziałek, 11 grudnia, gościem raciborskiej placówki będzie człowiek, który przyczynił się do odbudowy szkoły w Nepalu po tym, jak w kwietniu 2015 r. kraj ten ucierpiał w wyniku trzęsienia ziemi.

25 kwietnia 2015 roku ogromne trzęsienie ziemi zniszczyło Nepal, jeden z najbiedniejszych krajów świata. Wówczas legła w gruzach również jedna z tamtejszych szkół, znajdująca się w wiosce Bakrang-6 w dystrykcie Gorkha. Od tamtej pory blisko 300 nepalskich uczniów zmuszonych zostało do nauki w tymczasowych, blaszanych barakach. Nieobojętny na ich los pozostał m.in. Maciej Pastwa.

- reklama -

Tak zrodził się projekt „Budujemy szkołę w Nepalu”, który rozpoczęto w czerwcu 2015 roku. W lipcu 2015 roku zaczęła się publiczna zbiórka funduszy. Wraz z Sylwią Jędernalik, w Nepalu Pan Pastwa spędził łącznie ponad rok, z czego aż 169 dni walczyli oni o zdobycie pozwolenia na budowę w lokalnych urzędach i ministerstwach. Od listopada 2016 do czerwca 2017 roku sukcesywnie koordynowali prace budowlane w Bakrang-6. Po dwóch latach wolontariackiej pracy przy projekcie, mimo wielu trudów, problemów i przeciwności losu, wreszcie się udało. W wiosce stanęła szkoła z ośmioma salami lekcyjnymi o łącznej powierzchni ponad 600m2!

Uroczysta ceremonia otwarcia odbyła się 2 czerwca 2017 roku. Polskiej szkole w Bakrang nadano imię Marii Magdaleny Kwiatkiewicz, poznańskiej filantropki, podróżniczki i fotografki, która wspierała realizowany projekt oraz wiele innych wiosek w Nepalu. Projekt odbudowy szkoły w Nepalu zakończył się sukcesem. Wzruszająca ceremonia otwarcia budynku była zwieńczeniem wszystkich starań wolontariuszy Stowarzyszenia „Lepszy Świat” i darczyńców projektu. W jej trakcie, nepalscy uczniowie wykrzykiwali polskie słowa „dziękujemy, dziękujemy” oraz „sto lat, sto lat, niech żyją, żyją nam”. Od tej pory ponad 250 dzieci może uczyć się w komfortowych warunkach.

Dzięki wsparciu darczyńców z całego kraju, na odbudowę szkoły w sumie udało zebrać się 439 tys. złotych. W akcję pomocy dla Nepalu włączyła się również Szkoła Podstawowa nr 1 w Raciborzu – staraniem społeczności szkolnej udało się zebrać kwotę 12 tys. złotych.

Maciej Pastwa, który wraz z Sylwią Jędernalik i Anną Wawrzyniak oraz przy współpracy z poznańskim stowarzyszeniem „Lepszy Świat”, przyczynił się do odbudowy szkoły, 11 grudnia (od godz. 8:00) będzie gościem raciborskiej placówki, w której opowie o budowie nepalskiej szkoły i towarzyszących jej trudnościach.

publ. /k/
Fot. pastwa.eu

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here