Chór Cecylia z Krzanowic gościł w Salzbergen [ZDJĘCIA]

chor cecylia krzanowice
Chór Cecylia z Krzanowic.

Chór Cecylia wystąpił w domu spokojnej starości im. Św. Józefa. Był też autorem oprawy muzycznej mszy św. w dwóch kościołach: parafialnym św. Cyriakusa w Salzbergen i filialnym pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi w Holsten.

Tegoroczną pierwszą niedzielę adwentu krzanowicki chór Cecylia spędził w Salzbergen, mieście partnerskim Krzanowic. Chór zaproszony został przez GEPA – stowarzyszenia na rzecz wspierania partnerstwa pomiędzy Gminami Salzbergen i Krzanowice. Stowarzyszenie to powstało z inicjatywy Hansa Steina w 2013 r. Wizyta w Niemczech trwała od 30 listopada do 4 grudnia. W planie były wycieczki, spotkania, ale przede wszystkim koncerty. Wyjątkowe wrażenie na chórzystach zrobiła wystawa adwentowo-bożonarodzeniowa w Emsfloher-centrum ogrodniczym w Emsbüren.

- reklama -

Klimat i świąteczna atmosfera spowodowała emocjonalny powrót do czasów dzieciństwa. Nawiązano także kontakty na niwie artystycznej. W piątkowy wieczór na biesiadzie i wspólnym muzykowaniu spotkały się dwa „cecyliańskie” chóry: z Krzanowic i kościelny z Salzbergen. Pierwszym koncertem naszego pobytu był koncert pieśni religijnych, adwentowych i bożonarodzeniowych w kaplicy domu spokojnej starości im. Św. Józefa. Było to bardzo wzruszające spotkanie. W domu tym mieszka ponad 70 pensjonariuszy, którzy byli bardzo wdzięcznymi odbiorcami występu. W prezencie oprócz świątecznej latarenki przekazano pensjonariuszom karton świątecznych, „swojskich” ciasteczek.

Chór dokonał także oprawy muzycznej Mszy św. w dwóch kościołach: parafialnym św. Cyriakusa w Salzbergen i filialnym pod wezwaniem Niepokalanego Serca Maryi w Holsten. „Lichterfest” to forma kiermaszu bożonarodzeniowego organizowanego na placu kościelnym. Swoje stoiska prezentują tam różne organizacje i stowarzyszenia. W kościele w tym czasie odbywają się koncerty zespołów muzycznych z Salzbergen i okolicy. Tutaj też wystąpił chór ze swoim repertuarem pieśni adwentowo-bożonarodzeniowych. Chór Cecylia uczestniczył w tym przedsięwzięciu po raz trzeci. Członkowie chóru w czasie pobytu w Salzbergen zakwaterowani byli u rodzin, z którymi po latach zawiązała się nić przyjaźni. W ostatnim dniu pobytu odbyło spotkanie burmistrzem Salzbergen-Andreasem Kaiser, który jest bardzo zainteresowany sprawami Krzanowic. Najsmutniejszym momentem pobytu było odwiedzenie grobu naszej przyjaciółki Beaty Krupisch, która zmarła rok temu w wieku 55 lat. Od początku współpracy Krzanowice-Salzbergen Beaty Krupisch była tłumaczem i „dobrym duchem” wszystkich przedsięwzięć.

Pomimo zmiennej aury wyjazd ten należy do ciepłych i udanych. Członkowie chóru dziękują za pomoc i wsparcie finansowe Urzędowi Gminy Krzanowice, Bankowi Spółdzielczemu w Raciborzu, MOK oraz DFK w Krzanowicach.

Przedstawiciele GEPA zapowiedzieli przyjazd na krzanowickie „Pogrzebania Basa”. Chór zaprasza miłośników tańca i dobrej zabawy do MOK-u w Krzanowicach już 10 lutego 2018 r.

Kornelia Pawliczek-Błońska
fot. UM Krzanowice

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here