Nie było miejsca na narodziny Jezusa

tradycja boze narodzenie raciborz
Obrazek Matki Boskiej brzemiennej, który od ponad 100 lat peregrynuje po mieszkaniach w parafii św. Mikołaja przed Bożym Narodzeniem.

– Od ponad 100 lat w raciborskiej parafii św. Mikołaja na Starej Wsi przed Bożym Narodzeniem peregrynuje po mieszkaniach obrazek Matki Boskiej brzemiennej, poszukującej razem ze św. Józefem miejsca na narodziny Jezusa – twierdzi Aleksandra Orłowska, jedna z animatorek tej chrześcijańskiej tradycji.

Namalował go nieznany artysta olejem na płótnie. Obrazek przedstawia wejście do murowanej gospody. Maryja brzemienna, bardzo zmęczona, siedzi na schodach, nad nią stoi św. Józef i rozmawia z właścicielami lokalu, prosząc o przyjęcie. Ale oni odmówili.

- reklama -

Przyjęcia nie odmawiają wierni przyjmujący do swoich gościnnych progów ten symboliczny obrazek od 14 grudnia przez kolejne dziewięć dni przed wigilią Bożego Narodzenia. Te dziewięć dni symbolizują czas poczęcia do urodzenia dziecka, a więc okres dziewięciu miesięcy.

Codziennie jedna z dziewięciu rodzin tej wyjątkowej nowenny do Matki Boskiej poszukującej przytułku i oczekującej narodzin dzieciątka przekazuje sobie obraz. Po uczestnictwie w Eucharystii i przyjęciu Komunii św. wracają do swoich domów, adorują wspólnie Rodzinę Świętą rozważaniami, modlitwą i śpiewem przy zapalonych świecach.

Dziś 20 grudnia obrazek podejmują Państwo Bieniek z ul. Mariańskiej, którzy oprócz swoich dzieci wychowują również kilkoro przyjętych w ramach rodziny zastępczej.

To piękna, nieznana tradycja okresu Adwentowego.

K.N.

- reklama -

5 KOMENTARZE

  1. Kolejny komentarz nie na temat a jest to reklama własnej działalności wypożyczeniowej – i to podejrzanej.
    Redakcja powinna go przekazać policji.

  2. Ryan Jeremy- jakiś podejrzany człowiek i to jeszcze się pcha z reklamą w blok komentarzy.
    To jest do sprawdzenia przez policję.

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here