„Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie” – ogólnopolskie działania policji

Racibórz: Policja prowadzi działania

W trosce o bezpieczeństwo osób podróżujących po drogach całego kraju, od 22 do 26 grudnia br., policjanci zintensyfikują swoje działania.

W okresie poprzedzających święta a także w dni świąteczne wiele rodzin wyrusza w podróż samochodem. W związku z nasilonym w tym czasie ruchem drogowym, policjanci chcą zadbać o maksymalne bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu, zwłaszcza w dni wyjazdów i dzień powrotów.

- reklama -

– W tym wyjątkowym okresie policjanci dołożą wszelkich starań, aby wspierać podróżnych, koncentrując swoje działania w szczególności na udzielaniu uczestnikom ruchu drogowego wszelkiej pomocy. Nie może być jednak taryfy ulgowej wobec osób, które w rażący sposób naruszają przepisy ruchu drogowego i tym samym narażają innych na ryzyko utraty życia i zdrowia. Dlatego, w czasie działań „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”, policjanci pełniący służbę na drogach będą zwracali szczególną uwagę na stan trzeźwości kierujących, stan techniczny pojazdów, sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Będą również przypominać kierowcom, kontrolując prędkość jazdy, że podczas podróży na święta nie da się odrobić straconego czasu – wyjaśnia Komenda Główna Policji.

Stróże prawa uświadamiają jednocześnie podróżującym, że również pasażerowie, choć nie kierują pojazdem, mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo jazdy, m.in. korzystając z pasów bezpieczeństwa albo nie godząc się, aby kierowca przekraczał dozwoloną prędkość lub, co gorsza, wsiadał za kierownicę po spożyciu alkoholu lub środków działających podobnie do alkoholu (narkotyki, leki).

Nie zapomnijmy też o przygotowaniu swojego samochodu do drogi. W warunkach zimowych trzeba przede wszystkim sprawdzić światła, hamulce, płyny eksploatacyjne i ,oczywiście, założyć zimowe opony. Z kolei niechronieni uczestnicy ruchu drogowego powinni pamiętać o noszeniu odblasków, które są obowiązkowe dla wszystkich pieszych, poruszających się po zmroku jezdnią lub poboczem poza obszarem zabudowanym.

– Podczas tego świątecznego czasu zadbajmy o bezpieczeństwo podczas podróży, aby nasze Święta były spokojne, rodzinne i przede wszystkim bezpieczne – podsumowuje policja.

publ. /k/
Fot. KPP Racibórz

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here