Racibórz: Nowe lampy w centrum i na bulwarach [ZDJĘCIA]

raciborz lampy oswietlenie
Bulwary nadodrzańskie w Raciborzu.

W celu poprawy efektywności energetycznej do końca września 2018 r. w centrum Raciborza wymienionych zostanie 1284 opraw na oprawy LED. Nowe oświetlenie pojawiło się też na bulwarach nadodrzańskich.

Miasto Racibórz zdecydowało się przeprowadzić modernizację oświetlenia ulicznego. – Walka o czyste powietrze to nie tylko walka ze smogiem, chociaż to właśnie niska emisja jest najpoważniejszym problemem ekologicznym naszego regionu. Równie ważne dla naszego środowiska naturalnego jest racjonalne gospodarowanie zasobami energii, które są w naszej dyspozycji – tłumaczy Urząd Miasta. Do tej pory na ulicach centrum Raciborza znajdowały się głównie lampy sodowe, sporadycznie trafiały się oprawy rtęciowe. W celu poprawy efektywności energetycznej do końca września 2018 r. wymienionych zostanie 1284 opraw na oprawy LED. Dodatkowo w przypadku 443 latarni wymienione zostaną także słupy. Koszt projektu to ponad 3 670 000 zł przy wsparciu z Regionalnego Programu Operacyjnego w wysokości 1 455 000 zł.

- reklama -

Nowe oprawy pojawiły lub pojawią się w obrębie tzw. ścisłego centrum – między Rondem Żołnierzy Wyklętych, wzdłuż linii kolejowej do ulicy Łąkowej, dalej do ronda przy Placu Konstytucji 3 Maja, ulicą Ocicką do ulicy Słowackiego i dalej do Placu Bohaterów oraz ulic Stalmacha i Londzina.

Wymianę oświetlenia przeprowadzono już na ulicach: Batorego, Mickiewicza, Podwale, Szewskiej, Londzina, Gimnazjalnej, Placu Wolności, Szczęśiwej, Wyszyńskiego i Wczasowej. W dalszej kolejności będą wymieniane oprawy w tych miejscach, gdzie stoją już metalowe słupy, czyli np. przy ulicy Wojska Polskiego, Staszica, Ogrodowej i Nowomiejskiej.

Dzięki temu projektowi w skali roku Racibórz zaoszczędzi ponad ćwierć miliona zł. Inwestycja będzie mieć też wymierny efekt ekologiczny. Powietrze będzie lżejsze o 440 ton CO2. Oszczędność energii to ponad 530 megawatów, przy czym wielkość energii, którą zużywa Racibórz, to niewiele ponad 730 megawatów.

Nowe lampy pojawiły się także na nadodrzańskich bulwarach. Do wcześniej zamontowanych 11 lamp przy przystani i plaży miejskiej dołączyło 36 nowych instalacji usytuowanych na przestrzeni 1,5 kilometra od kładki nad Odrą do mostu przy SGL Carbon. Są to również lampy ledowe. Oprócz wymiaru ekologicznego oświetlenie to przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa spacerowiczów i rowerzystów. Na bulwarach pojawiły się też inne elementy małej architektury – stojaki na rowery, kosze na śmieci i ławeczki.

fot. UM Racibórz
oprac. /kp/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here