Promocja książki Mariana Kulika w Chałupkach [ZDJĘCIA]

0
ras dfk chalupki
Promocja książki Mariana Kulika w Chałupkach.

Ruch Autonomii Śląska i DFK Koło Chałupki-Zabełków zorganizowały promocję książki Mariana Kulika pt. „Gott mit uns – ostatni żołnierze. Wspomnienia Ślązaków z armii III Rzeszy”.

Ruch Autonomii Śląska i DFK Koło Chałupki-Zabełków 16 stycznia zorganizowały promocję książki Mariana Kulika pt. „Gott mit uns – ostatni żołnierze. Wspomnienia Ślązaków z armii III Rzeszy”. Spotkanie to cieszyło się wielkim zainteresowaniem – w Zamku w Chałupkach zgromadziło się niemal 100 mieszkańców powiatów raciborskiego i rybnickiego oraz czeskiego Bogumina i Kraiku Hulczyńskiego.

- reklama -

Gości przywitał przewodniczący miejscowego DFK, Michał Sowada. Następnie, niejako wstępem do przedstawienia promowanej książki, oddano głos Ewie Grzesik z Raciborza, ubiegłorocznej laureatce prestiżowego konkursu „Po naszymu, czyli po śląsku”. Wygłosiła ona monolog o śląskiej „duszy”, pamięci o nie tylko rodzinnym, ale i o górnośląskim dziedzictwie. Po tym sprzyjającym zadumie monologu głos oddano Marianowi Kulikowi i Dariuszowi Dyrdzie, którzy przedstawili wydaną książkę i zawartą w niej tematykę. – Szybko wywiązała się też dyskusja z licznie zgromadzonymi na sali słuchaczami. Głównie obracano się w tematyce samej książki i II wojny światowej, ale pojawiły się też odniesienia do innych konfliktów – wojen: siedmioletniej oraz trzydziestoletniej. Poruszono też kwestie języka śląskiego i Ślązaków jako grupy etnicznej. Goście z Czech pytali m.in. o wydanie książki w Czechach oraz o odbiór książki przez czytelników poza Śląskiem – w Warszawie. Było też kilka kontrowersyjnych pytań i wypowiedzi, ale nie zakłóciło to dobrej, przyjaznej atmosfery towarzyszącej temu niewątpliwie wyrazistemu spotkaniu – relacjonuje RAŚ.

oprac. /kp/

- reklama -

Ogłoszenia PLUSYdlaBIZNESUWięcej ogłoszeń branżowych >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here