Dźwięki dla maluchów, czyli „Maluchy w krainie dźwięku” [WYWIAD] [ZDJĘCIA]

„Maluchy w krainie dźwięku”
„Maluchy w krainie dźwięku”

Autorką cyklu jest Dorota Banaś – skrzypaczka, pedagog, zaś organizatorem i producentem koncertów Grażyna Miczka, z którymi rozmawiamy o muzyce, psychologii, podróżach… 

- reklama -

 

Co miesiąc w Raciborskim Centrum Kultury odbywają się koncerty dla najmłodszych „Maluchy w krainie dźwięku”. Autorką cyklu jest Dorota Banaś – skrzypaczka, pedagog, zaś organizatorem i producentem koncertów Grażyna Miczka, z którymi rozmawiamy o muzyce, psychologii, podróżach…

Jak ważna jest muzyka w rozwoju dziecka?

Częsty kontakt z muzyką, zwłaszcza poprzez zajęcia umuzykalniające ma wiele zalet, stymuluje zdolności komunikacyjne dzieci, poprawia płynność mowy i lepszą dykcję. Wpływa na rozwój intelektualny maluchów, które przy okazji znacznie łatwiej i na dłuższy czas potrafią koncentrować swoją uwagę. Uczestnictwo w koncertach umuzykalniających prowadzonych metodą Gordona otwiera dzieci na bezcenny dar na całe życie: umiejętność radowania się obcowaniem z muzyką, rozumienia jej, a także myślenia w całkowicie inny, twórczy sposób.

Koncerty prowadzone są według teorii amerykańskiego psychologa muzyki prof. Edwina E. Gordona. Proszę wyjaśnić, na czym to polega.

„Maluchy w krainie dźwięku” są autorskim cyklem koncertów inspirowanym po części badaniami i doświadczeniem prof. Edwina E. Gordona – amerykańskiego muzyka jazzowego, pedagoga i psychologa muzyki, który opracował teorię uczenia się muzyki. Proponuje on, aby poprzez muzykę stymulować rozwój dziecka, wykorzystując jego naturalne predyspozycje i zdolności w okresie największej chłonności młodego umysłu. Oddziałując tym samym na dziecko różnorodnością dźwięków, motywów i melodii można doprowadzić do rozumienia muzyki i optymalnego rozwoju muzycznych zdolności. Prof. Gordon proponuje, aby do 3-go roku życia dzieci przeszły pewne etapy poznawcze, tzw. audiacji wstępnej, kiedy to po prostu osłuchujemy maluchy z różnymi skalami muzycznymi, rytmami, brzmieniami w formie krótkich śpiewanek i rytmiczanek. Poznane treści muzyczne tworzą w dziecku bardzo gruntowne podstawy do ewentualnej późniejszej edukacji muzycznej. Dziecko uczy się muzyki tak jak uczy się mowy, czyli naturalnie i zarazem bardzo indywidualnie. Sama muzyka jest według nas niezmiernie ważna w ogólnie pojętym rozwoju dziecka jak i wspomaga rodzica. Poprzez różnorodność dźwięków, barw instrumentów przekazujemy duży bagaż pozytywnych emocji, pociągamy publiczność do ruchu, do wyrażania siebie przez śpiew czy efekty dźwiękonaśladowcze.

Każdy koncert to muzyczna podróż… Czy dzieci chętnie „wyruszają” poznawać świat z pomocą muzyki?

Każde spotkanie z nami jest zaproszeniem do wspólnej podróży w świat muzyki i – co nas bardzo cieszy – zarówno dzieci i rodzice chętnie w niej uczestniczą. Budujemy wraz z muzykami atmosferę domową, w której każdy czuje się komfortowo. Rodzice potrzebują takich miejsc i zorganizowanego czasu dla siebie i maluszka, gdzie z jednej strony mogą odpocząć a z drugiej są motywowani i pociągani do konkretnego działania. „Maluchy w krainie dźwięku” są cyklem, w którym warto uczestniczyć stale, ponieważ co miesiąc dla naszej ulubionej publiczności przygotowujemy nowy koncert. Zmieniamy muzyczny repertuar, klimaty i rytmy, proponujemy inne zabawy, nowe atrakcje – niespodzianki. Na naszych koncertach cały czas coś się dzieje. Tutaj nie ma miejsca na nudę.

Jaka atmosfera panuje podczas koncertów?

Koncerty odbywają się bez podziału na publiczność i wykonawców w swobodnej, prawie piknikowej atmosferze na kolorowych matach i kocykach. Podczas koncertu „Maluchy w krainie dźwięku” jest bardzo wesoło, jest sporo aktywności, a czasami wzruszeń i ukojenia. Z nieukrywaną satysfakcją możemy stwierdzić, że zbudowaliśmy przestrzeń przyjazną milusińskim, co potwierdza spore zainteresowanie i pełne sale na naszych koncertach. My muzycy zaś dajemy w pełni siebie najtrudniejszej, najbardziej wymagającej i delikatnej publiczności…

Rozmawiała: Krystyna Stanik

Fot. Andrzej Zieliński

17 lutego w RCK odbył się kolejny koncert w ramach cyklu „Maluchy w krainie dźwięku”. Tym razem dzieci wyruszyły w muzyczną podróż do świata bajek.

rmedia

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here