Przed zakupem używanego samochodu – sprawdź jego historię

1
Kupujesz samochód? Sprawdź historię pojazdu w bezpłatnej bazie

W bezpłatnej bazie historiapojazdu.gov.pl znaleźć można informacje, które pomogą w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy.

„Historia Pojazdu” to projekt realizowany przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, kierowany do wszystkich osób, które planują zakup używanego samochodu, motocykla lub każdego innego pojazdu zarejestrowanego w Polsce.

- reklama -

Usługa wyświetla informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji pojazdu w Polsce i pozwala sprawdzić m.in.: dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika czy rodzaj paliwa, terminy obowiązkowych badań technicznych, które przechodził pojazd, w tym informację, czy posiada aktualne badania, informację, czy posiada ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC, odczyt licznika zarejestrowany podczas badań technicznych (UWAGA: w Centralnej Ewidencji Pojazdów gromadzi się informacje o odczycie licznika począwszy od 2014 roku), liczbę właścicieli i województwo rejestracji, informację, czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy osoby prywatnej oraz czy pojazd nie jest oznaczony obecnie w bazie jako kradziony.

Aby uzyskać informacje o pojeździe, wystarczy wpisać takie dane, jak numer rejestracyjny pojazdu, datę pierwszej rejestracji oraz numer VIN (unikalny numer pojazdu, nadawany i umieszczany przez producenta). Informacje te znaleźć można w dowodzie rejestracyjnym i karcie pojazdu, a otrzymać możemy je od właściciela lub sprzedawcy auta.

Dane na historiapojazdu.gov.pl pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Jest to rejestr prowadzony przez Ministra Spraw Wewnętrznych na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.

– Otrzymane w ramach raportu informacje nie powinny być jedynym kryterium decyzji o zakupie pojazdu. Mogą one jednak znacząco pomóc kupującemu w ocenie oferty – wyjaśnia policja.

publ. /k/

- reklama -

1 KOMENTARZ

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here