“Nivea jest dobra na wszystko”. Wystawa Wojciecha Mszycy w muzeum [ZDJĘCIA]

0
nivea jest dobra na wszystko muzeum raciborz
Wojciech Mszyca.

Na wystawie można oglądać unikatowe przedmioty pochodzące z różnych okresów działalności firmy, której historia związana jest ze Śląskiem.

Zbiór nivealiów Wojciecha Mszycy, pasjonata i kolekcjonera z Katowic, można oglądać w raciborskim muzeum na wystawie pod nazwą “Nivea jest dobra na wszystko”. Zorganizowana została ona w 155. rocznicę urodzin Oscara Troplowitza i 100. rocznicę jego śmierci (1863-1918). Prezentowane na wystawie unikatowe przedmioty pochodzą z różnych okresów działalności firmy (od lat przedwojennych do czasów obecnych). Charakterystyczna stylistyka i niebiesko-biały kolor (od 1925 r.) towarzyszy produktom Nivea do dziś i stanowi ikonę światowego wzornictwa – rozpoznawalną na wszystkich kontynentach. Każdy z przybyłych na wernisaż gości otrzymał krem w charakterystycznym okrągłym, metalowym opakowaniu. Publiczność miała także okazję obejrzeć film o Oscarze Troplowitzu i pierwsze spoty reklamujące kosmetyk.

- reklama -

Historia Nivea Creme, pierwszego na świecie trwałego kremu kosmetycznego produkowanego na skalę przemysłową, związana jest ze Śląskiem. Współwynalazcą kremu Nivea był Oscar Troplowitz, urodzony w Gliwicach w rodzinie żydowskiej w 1863 r. W 1870 r. wraz z rodziną przeprowadził się do Wrocławia, gdzie uczęszczał do szkoły realnej i gimnazjum. Ukończył farmację na Uniwersytecie Wrocławskim, a później w Heidelbergu także chemię, fizykę, botanikę oraz filozofię i sztuki wyzwolone. W 1890 r. kupił firmę Paula C. Beiersdorfa i przeniósł się do Hamburga. Tam wraz z dermatologiem Paulem Gersonem Unną, wykorzystując odkrycie chemika Izaaka Lifschuetza – euceryt, opracowali unikatową recepturę. Jej podstawą był euceryt, naturalny środek emulsyjny z wydzieliny skóry owiec, który połączył trwale: glicerynę, pantenol, kwas cytrynowy, wodę i różano-konwaliową substancję zapachową. Stąd niepowtarzalne: śnieżna biel, zapach, świeżość i skuteczność.

W grudniu 1911 r. powstał pierwszy krem Nivea (łac. niveus/nivea/ niveum – śnieżnobiały). Zainteresowanie kosmetykiem było bardzo duże. Sprzedawano go na wszystkich kontynentach. Na ziemiach polskich pojawił się jeszcze pod zaborami, zaraz po 1911 r. W Katowicach nowości kosmetyczne firmy Beiersdorf były dostępne w „Kaiser Wilhelm Apotheke” przy dzisiejszym Pl. Wolności i ul. 3 Maja 33.

W 1925 r. w Katowicach powstał pierwszy polski zakład firmy Beiersdorf PEBECO, skąd dystrybuowano na całą Polskę wyroby hamburskie, a także te produkowane i konfekcjonowane na miejscu. W 1929 r. firma PEBECO zostaje przeniesiona do Poznania, gdzie od 1931 r. wytwarzana jest cała gama kosmetyków, farmaceutyków i plastrów. W Katowicach funkcjonuje filia-hurtownia produktów Beiersdorf.

W czasie II wojny światowej przedsiębiorstwo miało swoją siedzibę w Poznaniu, gdzie produkowano kosmetyki i materiały opatrunkowe dla armii niemieckiej. W 1945 r. po zniszczeniach wojennych, fabrykę PEBECO odbudowano i upaństwowiono oraz rozpoczęto produkcję m.in: kremu Nivea, pasty do zębów, plastrów, farmaceutyków (np. syrop i krople Tussipect), wody kolońskiej i olejków kosmetycznych. W 1951 r. zmieniono nazwę zakładu na Fabryka Kosmetyków LECHIA Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu. W wyniku centralizacji wszelkiej produkcji (w latach PRL) krem Nivea produkowany był przez różne zakłady (m.in. poznańska LECHIA, ZZP Farm Warszawa, Fabryka Kosmetyków URODA).

Od 1965 r. zaczęła funkcjonować nowa nazwa producenta Fabryka Mydła i Kosmetyków LECHIA, którą zmieniono następnie (1970 r.) na Fabrykę Kosmetyków POLLENA-LECHIA Przedsiębiorstwo Państwowe w Poznaniu. W tym czasie równolegle wytwarzano kosmetyki niezależnych marek NIVEA – polskiej (Poznań) i międzynarodowej (Hamburg). W 1997 r. udziałowcem poznańskiej spółki akcyjnej stał się hamburski Beiersdorf AG i pod szyldem BEIERSDORF-LECHIA SA ujednolicono produkcję obu wytwórni. Od 2008 r. poznańska firma nosi nazwę NIVEA Polska Sp. z o.o. i jest światowym producentem kilkunastu wyspecjalizowanych kosmetyków.

Katarzyna Przypadło

- reklama -

Najnowsze firmy w PLUSYdlaBIZNESUWięcej firm >>

Ostatnio dodoane ogłoszenia w #kupujlokalnieWięcej ogłoszeń >>

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here