Uczniowie z Rud pobili rekord Guinnessa [ZDJĘCIA]

Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Rudach
Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Rudach

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Rudach wzięli udział w próbie bicia światowego rekordu na najdłuższą linię osób prezentujących rozwinięcie liczby Pi.

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana III Sobieskiego w Rudach realizowali projekt edukacyjny „Zmierzmy rzekę” w ramach IV edycji Programu mPotęga. Podsumowaniem programu był Piknik Matematyczny zorganizowany w Warszawie w Centrum Nauki Kopernik, gdzie jedną z aktywności była próba bicia światowego rekordu na najdłuższą linię osób prezentujących rozwinięcie liczby Pi. Działo się to wszystko w Światowym Dniu Liczby Pi – 14 marca.

- reklama -

O godz. 3:30 spod rudzkiej szkoły wyruszył autobus z 30 uczniami na podkładzie. Nie można było ryzykować spóźnienia – organizatorzy wydarzenia mieli skrupulatne wyliczenia dotyczące ilości uczniów, którzy byli potrzebni, by pobić poprzedni rekord należący do uczniów z włoskiej szkoły z miejscowości Todi, gdzie 520 uczniów przez 5 minut prezentowało rozwinięcie liczby Pi do 519. miejsca po przecinku. W Warszawie zarejestrowało się 627 uczniów z całej Polski – w większości uczestników programu mPotęga. Aura nie ułatwiała zadania, bo rzęsisty deszcz oraz wiejący wiatr skutecznie utrudniały utrzymanie przez wszystkich uczniów ponad głowami kartek z odpowiednimi cyframi przez całe pięć minut.

Na oficjalne potwierdzenie wpisania do listy rekordów w Księdze Rekordów Guinessa przyjdzie jeszcze poczekać, jednak uczniowie wraz z opiekunami już teraz czują dumę i satysfakcję, że uczestniczyli w historycznym wydarzeniu. Wyjazd do Warszawy umożliwiło dofinansowanie udzielone przez Burmistrza Miasta Kuźnia Raciborska Pawła Machę oraz radę rodziców działającą przy szkole podstawowej w Rudach. Poza biciem rekordu uczestnicy wydarzenia mieli okazję brać udział w zajęciach zorganizowanych w Centrum Nauki Kopernik, rozwiązywali łamigłówki matematyczne, zajmowali się projektami i zadaniami matematycznymi, a także zwiedzali Warszawę.

fot. Szkoła Podstawowa im. Jana III Sobieskiego w Rudach
oprac. /kp/

- reklama -

KOMENTARZE

Please enter your comment!
zapoznałem się z regulaminem
Please enter your name here