Piesi na celowniku policji. Trwa akcja „NURD”

Pamiętajmy o bezpieczeństwa - apeluje policja

Celem cyklicznych działań stróży prawa ma być uświadamianie pieszym, na jakie niebezpieczeństwa narażeni są w ruchu drogowym.

Dzisiaj, tj. 27 marca, policjanci z raciborskiej drogówki przeprowadzają akcję pod kryptonimem „NURD”. W trakcie działań, mundurowi sprawdzą, czy piesi nie łamią obowiązujących przepisów oraz czy kierowcy nie popełniają wykroczeń zagrażających zdrowiu lub życiu niechronionych uczestników ruchu drogowego.

- reklama -

– Bezpieczeństwo pieszych należy rozpatrywać z dwóch perspektyw. Pierwsza związana jest z kierowcą, który powinien zachować szczególną ostrożność i prędkość, umożliwiającą właściwą reakcję pieszemu. Z kolei druga wiąże się z samym zachowaniem pieszych, którzy, będąc w zasięgu wzroku policjanta, podejmują ryzykowane zachowania na drodze. Niechronieni często mają złudne przekonanie, że skoro oni widzą nadjeżdżające oświetlone auta, to i kierowcy ich widzą. Nic bardziej mylnego, zwłaszcza, gdy pieszy ubrany jest na ciemno. W rzeczywistości kierowca jadący z prędkością 80 km/h widzi go dopiero z odległości 30 – 40 metrów – wyjaśnia raciborska policja.

Akcja „NURD” jest i będzie przeprowadzana cyklicznie.

"Patrz i słuchaj". Policja edukuje pieszych

publ. /k/
Fot KGP

- reklama -

KOMENTARZE

Proszę wpisać swój komentarz!
zapoznałem się z regulaminem
Proszę podać swoje imię tutaj